Co Nowego

Przeczytaj najnowsze artykuły

PERU 2016

35 LAT OD POLSKIEGO ODKRYCIA XX WIEKU

Jacek Wójcicki zaśpiewa w Kanionie Colca 21PTtrek

Tak, aż trudno uwierzyć, że to już tyle lat minęło od tamtej chwili, kiedy 6 młodych polskich kajakarzy wyszło ze szpary ziemi, jak często jest nazywany Kanion Colca – najgłębszy na świecie. Polonijny Klub Podróżnika był współ- a później organizatorem kolejnych rocznic odkrycia przez Polaków Kanionu Colca. Dlaczego ich organizowanie co 5 lat jest takie ważne? Otóż jest to „żywe odkrycie” – jedyne tego rodzaju w historii dokonań Polaków, które nie leży gdzieś tam na krańcach Ziemi i jest bardzo trudno dostępne dla ludzkości, ale wręcz odwrotnie, mimo że leżało w mało dostępnym rejonie Peru, to mimo tego jego sława, którą w ogromnej większości zbudowali ci sami odkrywcy, powoduje, że co roku do tego miejsca przybywa coraz więcej turystów z całego świata. Każdego roku ich liczba wzrasta około 15%. Już w 2001 roku, w 20 lat po odkryciu, Kanion Colca stał się drugą największą atrakcją turystyczną Peru, za Machu Picchu, które odkryte zostało w roku 1911. Ocenia się, że obecnie w turystyce przy kanionie pracuje blisko 10 tys. ludzi. I dlatego trzeba tam być na te okrągłe rocznice, aby przypominać swoją obecnością, że to miejsce i ci tam ludzie zawdzięczają Polakom bardzo wiele. A jak tę obecność pokazywać? Właśnie przez organizowanie i uczestniczenie w kolejnych uroczystościach rocznicowych, jak nadawanie kolejnych polskich nazw, otwieranie wystaw czy spotkania z lokalną ludnością w wioskach nad kanionem.

DZIECI ZE SZKOŁY „JUAN PABLO II” CZEKAJĄ NA NAS13PThuambo

W tej malutkiej wiosce leżącej wysoko w Andach, do której z Arequipy trzeba jechać najpierw 4 godziny po asfalcie, a później następne 4 po wertepach, znajduje się miejsce, które najbardziej oczekuje nas, Polaków. Ta wioska to Huambo ze swoją szkołą, która 29 czerwca celebrować będzie 10 lat nadania imienia polskiego papieża. Tam będziemy przyjmowani jak bracia, z wdzięcznością za pomoc, jaką dzieci z tej szkoły otrzymywały przez te 10 lat. Gdy szkołę otwierano, były gołe ściany, a teraz jest dobrze wyposażona, dzięki akcji „Kontener”, kiedy w 2008 roku przekazano donacje od Polonii z Nowego Jorku i okolicy w postaci 40-stopowego kontenera. Każda następna grupa polonijnych podróżników, która widziała tę szkołę i doznała tej serdeczności od ludności wioski, pozostawiała kolejne donacje i dzięki temu szkoła mogła zostać wyposażona. I tak winno być, gdyż nie tylko nosi imię największego z Polaków, ale również jest lepszą placówką promująca Polskę i Polaków, niż te do tego powołane.

JACEK WÓJCICKI ŚLADAMI IRENY JAROCKIEJ

Na 25-lecie odkrycia Polaków na dnie Kanionu Colca, przy wodospadach Jan Pawła II, zaśpiewała Irena Jarocka swoje słynne „Kawiarenki”. A co zaśpiewa Jacek Wójcicki, kiedy stanie w tym samym miejscu? A może zaśpiewa też w szkole w Huambo i w innych miejscach? Jacek jest bardzo przejęty wyjazdem do Peru. Marzy mu się zobaczyć to, co dla świata odkryli jego starsi koledzy z Krakowa 35 lat temu. Ale jego droga do kanionu poprowadzi go śladami dokonań Polaków przez całe Peru. Od Limy spod pomnika polskich inżynierów, przez Cuzco i Machu Picchu, świętą doliną Inków do Indian Uros mieszkających na pływających wyspach na jeziorze Titicaca, przez wysokie Andy do doliny, a następnie do samego Kanionu Colca. A tam już na własnych nogach w butach trekkingowych będzie przez 7 godzin schodził w towarzystwie mułów i ich poganiaczy oraz innych uczestników na samo dno kanionu z wysokości 3330 metrów na 1340 metrów. A wszystkie te doznania obiecał solidnie spisać i poprzez “Nowy Dziennik” przekazać to wam, rodacy w USA.

BĄDŹ CZĘŚCIĄ HISTORII KANIONU COLCA

Jeżeli ktoś z czytelników chciałby przekazać donację na szkołę JP2 w Huambo, to prosimy o kontakt na [email protected]. Najlepiej jednak zawieźć ją osobiście i być uczestnikiem tych uroczystości. Prawdopodobnie z tej wyprawy do Peru z Jackiem Wójcickim powstanie dokumentalny profesjonalnie zrobiony film. Już teraz zapraszam do zobaczenia na YouTube filmu o szkole w Huambo. Wystarczy wpisać: „Escuela en Huambo” i wyskoczy nasz 5-minutowy film. Można też wystukać „Aleja Polonia” i pokaże się kolejny filmik, tym razem o nadawaniu tej nazwy w miasteczku Chivay. Serdecznie zapraszam do obejrzenia tych i innych filmików o Polakach w Peru, a także do wspierania działalności Polonijnego Klubu Podróżnika.