Co Nowego

Przeczytaj najnowsze artykuły

Spotkanie z Ryszardem Pawłowskim


POLONIJNY KLUB PODRÓŻNIKA ZAPRASZA NA:

 

Spotkanie z RYSKIEM PAWŁOWSKIM – “CZŁOWIEKIEM GÓR” wybitnym himalaista, czterokrotnym zdobywcą najwyższej góry świata Mt. Everestu.
Zapraszamy na dwa spotkania z Polonią Nowego Jorku i New Jersey
Poniedziałek 29 lipca – 7:00pm

Dom Polski Cracovia przy 196 Main Ave. Wallington, NJ 07057

Wtorek 30 lipca – 7:00pm

Kawiarnia przy kościele Św. Stanisława Kostki, 184 Driggs Ave. Brooklyn, NY 11222

Rysiek Pawłowski zaprezentuje swoją najnowszą książkę „40 Lat w Górach” wspartą multimedialną prezentacją zdjęć i filmów. Będzie opowiadał o swojej działalności górskiej, i o swoim życiu, o wspinaczkach z Jerzym Kukuczką o życiu na krawędzi. Warto dodać iż Pawłowski wziął udział w ponad 250 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Jest członkiem The Explorers Club a także Honorowym członkiem Polonijnego Klubu Podróżnika. Po zakończeniu prezentacji będzie można nabyć jego książkę z autografem. Serdecznie zapraszamy. Donacja przy wejsciu $7.00  Dzieci i młodzież –do lat 18 wstęp wolny.

 

RYSZARD JAN  PAWŁOWSKI – BIOGRAFIA

Urodzony w Bogatyni w 1950 roku. Zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski.

 

Wziął udział w ponad 250 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik
lub organizator. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej.  Jest jedynym Polakiem, który 4-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistow.

 

Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał  trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami  o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny, pomimo 40 letniego stażu w górach.

 

Ma 29 letniego syna Marcina i 11 letnią córkę Martę.

 

Ryszard Pawłowski organizując wyjazdy na wszystkie kontynenty wchodził  jako przewodnik wspólnie z klientami na takie szczyty jak:
Ama Dablam (6856m) w Himalajach Nepalu – 25 razy
Aconcagua (6962m), najwyższy szczyt Ameryki Południowej – 31 razy
Mt McKinley (6194m) najwyższy szczyt Ameryki Północnej – 9 razy
Island Peak (6169m) w Himalajach Nepalu – 20 razy
Mt. Everest (8848m) od strony Nepalu i Tybetu – 4 razy
Pumori (7145m) w Himalajach Nepalu – 2 razy
Gasherbrum II (8035m) w Karakorum Pakistanu – 3 razy
Cho-Oyu (8201m) w Tybecie-2 razy
Nanga Parbat (8125m) Himalajach Pakistanu

Elbrus (5642m) w Kaukazie – 27 razy

Cotopaxi (5970m) w Ekwadorze – 2 razy
Organizował  i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.