Co Nowego

Przeczytaj najnowsze artykuły

Wyniki V Konkursu Literackiego

Najpiękniejsza podróż mojego życia

 

Miłośnicy podróży i przygód już po raz piąty podzielili się z nami swoimi wrażeniami z wypraw w różne zakątki świata, które najbardziej zapadły im pamięć. Tym razem otrzymaliśmy 21 prac z USA, Australii i z Polski.

Konkurs – zorganizowany przez Polonijny Klub Podróżnika i “Nowy Dziennik” – trwał od 1 listopada 2013 do 15 stycznia 2014 roku. W tym czasie otrzymaliśmy 21 prac nadesłanych przez Polaków ze Stanów Zjednoczonych, Australii  i Polski. Potwierdzają one, że jesteśmy ciekawi świata i nie ma miejsc ziemi, gdzie nie stanęłaby stopa naszego rodaka. Tym razem powędrowaliśmy z uczestnikami naszego konkursu do Meksyku, zwiedzaliśmy Chiny i Indie, odkrywaliśmy tajemnice Afryki, ale także poznawaliśmy piękne zakątki w Polsce.

Poziom tekstów był wyrównany i… na ogół wysoki. Nie było łatwo podjąć decyzję, które teksty zasługują na nagrody.

Jury podjęło decyzję o następującym podziale nagród:

I nagroda, 600 dolarów – Edward Bochnak, Nowy Jork
II nagroda, 400 dolarów – Katarzyna Gucałło, Gorzów Wielkopolski
III nagroda, 200 dolarów – Agnieszka Lorenz, Briarwood, NY
Wyróżnienie, 100 dolarów – Przemysław Wilczyński, Racibórz
Wyróżnienie za najciekawsze zdjęcia (5), 100 dolarów – Michał Kozok, Australia

M Kozok 338c WEB Bochank 5.Autor na szczycie Margharita

Laureatom serdecznie gratulujemy. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymują również zaproszenie do udziału w 17. Balu Podróżnika, który odbędzie się 1 lutego w Royal Manor w Garfield, NJ. Podczas balu uroczyście odbiorą nagrody.
A oto lista pozostałych autorów (w kolejności alfabetycznej): Arek Braniewski – Gdańsk; Agnieszka Delegiewicz – Gdańsk; Iwona Delegiewicz – Gdańsk; Małgorzata Dziewiecka – Kołobrzeg; Aleksandra Hajdo  – Warszawa; Jerzy Iwaneczko – NJ; Stanisław Josse – NY; Józef Kołodziej – NJ; Marek Niezborała – Poznań; Krzysztof Reczek – Kozienice; Anna Skowron – NY, Anna Sobotka – NY; Andrzej Steckiewicz – NY; Anna Stoczkowska-Zawartka – NY; Maciej Swuliński – NJ; Adam Szeluga – Connecticut; Marcin Żurakowski – Warszawa.
Bardzo dziękujemy za nadesłane prace. Redakcja “Nowego Dziennika” będzie się kontaktować z każdym z uczestników konkursu w celu publikacji prac na łamach gazety. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania tekstów, dokonywania skrótów i zmiany tytułu.

UZASADNIENIE WERDYKTU

Ed Bochnak otrzymał główną nagrodę za bardzo ciekawy i oryginalny tekst “W sercu Afryki”. Opisuje historyczną wyprawę w ośnieżone Ruwenzori na równiku Afryki w 75. rocznicę pierwszej polskiej wyprawy badawczej zorganizowanej w 1938 roku, podczas której dwaj Tadeusze – Bernadzikiewicz i Pawłowski – wspięli się nowymi drogami na szczyty Gór Księżycowych. Z książką Tadeusza Bernadzikiewicza w plecaku Edward Bochnak wyruszył ich śladami.

Katarzyna Gucałło otrzymała II nagrodę za tekst “Z drapieżnikami na tylnym siedzeniu”. Jest to chwytająca za serce opowieść o podróży rodzinnej po Polsce z dwójką dzieci w wieku 2 i 4 lata. Autorka opisuje tę podróż z wdziękiem, radością i poczuciem humoru. Nagroda została przyznana za talent podróżowania w taki sposób, żeby wszyscy mogli się podróżą zachwycić i za szczodrość, z jaką dorośli sobie w tym pomagali.

Agnieszka Lorenz została nagrodzona za tekst o dużych wartościach literackich zatytułowany “Towarzysz Tóng”. Autorka opisuje swoją wizytę w Chinach. Szkoda, że opowieść urywa się tak nagle. Może jest fragmentem większej całości?

Michał Kozok nadesłał ciekawy tekst zatytułowany “Ameryka Południowa siłami natury”. Opisuje swoją podróż od południowego do północnego krańca Ameryki Południowej, bez użycia jakiegokolwiek silnika: na rolkach i deskorolce, trzykołową hulajnogą po autostradzie, rowerkiem wodnym, pieszo, rowerem, pontonem… Podróż ta trwała 9,5 miesiąca. Była to szalona wyprawa. Autor otrzymał nagrodę za najciekawsze zdjęcia i za to, że zdołał przeżyć tę wyprawę i został cały, w jednym kawałku.

Przemysław Wilczyński otrzymał wyróżnienie za tekst “Obsesja”. Jest to opowieść o uporze i odwadze, ale może przede wszystkim o umiłowaniu gór. Autor postanowił zdobyć Jalovec – jedną z najpiękniejszych gór Alp Julijskich i całej Słowenii. Góra postawiła przed nim srogie warunki. Usiłował ją zdobyć parokrotnie na przestrzeni paru lat. Udało mu się to dopiero za trzecim razem…

Niezwykle ciekawa jest nadesłana wierszowana, patriotyczna podróż nad Niemen Adama Szelugi, która wprawdzie nie znalazła się wśród nagrodzonych prac, ale zasługuje na uznanie za wierność utraconej ojczyźnie i miłość do serca romantyzmu polskiego. Nie oparli się temu uczuciu i pozytywiści, co przypomina tytuł wiersza nawiązujący do powieści kandydatki do Nagrody Nobla.

Tekst Maty (Małgorzaty – Gosi) Dziewięckiej, zatytułowany “Safari”, został wykluczony z konkursu. Nazwiska autorów nie są kodowane. Małgosia jest członkiem Oddziału Polskiego The Explorers Club, do którego należy 2/3 składu jury. Stąd też nie było innego wyjścia, aby jury nie zostało oskarżone o nepotyzm. W konkursie nie mogą brać udziału także członkowie rodzin członków jury.

JURY I FUNDATORZY NAGRÓD

Prace oceniało jury w składzie:
• Janusz Szlechta – redaktor “Nowego Dziennika”, przewodniczący jury
• Monika Rogozińska – podróżniczka, dziennikarka, prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club
• Jerzy Majcherczyk – podróżnik, odkrywca, prezes Polonijnego Klubu Podróżnika, Fellow The Explorer Club

Fundatorami nagród są:
EuroCare LLC Professional Cleaners & Restoration (www.EuroCare.us  tel. 201-486-2524)
oraz
Classic Travel w Wallington, NJ (www.classic-travel.com  tel. 973-473-3845).
Od początku sponsorem konkursu jest Classic Travel.

Ad2Konkurs(L)