Polonijny Klub
Podróżnika

Otwarcie Wystawy Polacy W Peru

Wystawa „Kanion Colca – Polacy w Peru”

Pierwsza w Europie stała wystawa „Kanion Colca – Polacy w Peru” znajduje się w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Siewierzu.

“Wystawa dokumentuje odkrycie w 1981 r., przez 5 uczestników – wśród nich Jurka Majcherczyka, studenckiej wyprawy kajakowej Canoandes 1979, dla kajakarstwa i turystyki najgłębszego kanionu na Ziemi – Colca w Peru oraz późniejsze jego badania ze znaczącym udziałem Yurka, jak nazywają go w Peru i w USA gdzie mieszka.

O tamtej oraz następnych badawczych wyprawach do Kanionu w latach 2008 – 2009 i zagrożeniach, jakie dla tego unikatowego miejsca stanowi bezmyślna budowa nad nim oraz w jego okolicach mostów, „nowoczesnych” dróg i linii wysokiego napięcia mówił, oczywiście, Jurek Majcherczyk. Ze swadą, głęboką znajomością tematu, prezentacją licznych zdjęć.

Polska Wyprawa Kajakowa CANOANDES ’79 rozpoczęła spływ rzeką Colca w jej kanionie 19 maja, a zakończyła 14 czerwca 1981 r.

Jej uczestnicy nadali wodospadom na rzece – było to, przypomniał nasz kolega, a zarazem tego dnia oficjalny gość, w kilka dni po zamachu Alego Agcy na polskiego papieża na placu św. Piotra w Watykanie, nazwę „Wodospady Jana Pawła II” potwierdzoną następnie przez władze peruwiańskie. Późniejsze badania i pomiary rzeki oraz jej kanionu, dokonane zwłaszcza podczas Polsko – Amerykańsko – Peruwiańskich Wypraw Naukowych w 2008 i 2009 roku pozwoliły ustalić, że kanion ma całkowitą długość 120 km.

Z czego najkrótszy, a zarazem najpłytszy, 20 km odcinek „Cruz del Condor” ( Krzyż kondora ) nazwany został od górującej nad nim skały o takiej właśnie nazwie. 44 km odcinek drugi „Cabanaconde de Canco” w którym znajdują się najwyższe na całej rzece, wspomniane już „Wodospady Jana Pawła II”, jest trudniej dostępny. Natomiast najgłębsza: 4.388 m ściana prawa – północna i 3.232 m ściana lewa – południowa, a zarazem najtrudniej dostępna, 56 – km długości część całego kanionu, nosi nazwę „Canco de Andamayo”.

Cañon del Colca, jak nazywa się on po hiszpańsku, znajduje się 100 km na północ od ważnego, zabytkowego miasta Arequipa w południowym Peru. Kanion Colca jest obecnie, po znajdującym się na liście współczesnych „7 cudów świata” mieście Inków Machu Picchu, na drugim miejscu wśród największych atrakcji turystycznych Peru.

W związanej z nim infrastrukturze pracuje około 7 tys. osób, a do stanowiącej do niego punkt wypadowy Arequipy przyjeżdża rocznie po ok. 100 tys. turystów. Oglądają oni Kanion z góry, spod Krzyża kondora – jest to widok fascynujący, byliśmy tam podczas jednej z wypraw „Globtrotera”, a także z brzegów rzeki Colca w łatwiej dostępnych miejscach jej doliny.

Sporo uwagi Jurek poświęcił zagrożeniom, jakie dla kanionu i piękna tego unikatowego miejsca na naszej planecie stanowi, w rezultacie bezmyślności lokalnych władz ulegających biznesowi – odkryto tam bogate żyły złota – pozwalających na „cywilizowanie” okolic kanionu w postaci budowy nad nim mostów, obok dróg i linii wysokiego napięcia.

A także mobilizowaniu przez niego – z pierwszymi pozytywnymi skutkami, bo świadomość zagrożeń interesów tamtejszej ludności indiańskiej już do niej zaczyna docierać – społeczności międzynarodowej do przeciwstawienia się planom tego rodzaju inwestycji. Jurek jest organizatorem wycieczek i wypraw zarówno do Peru jak i w inne atrakcyjne regiony świata. Szczegóły znaleźć można na: www.classic-travel.com.