Polonijny Klub
Podróżnika

DOKONANIA POLONIJEGO KLUBU PODRÓŻNIKA

DLA PROMOCJI POLSKI i POLAKÓW

od 1996 do 2022

25 lat w działanosci w liczbach Przez 25 lat klub zorganizował 326 różnych akcji w których udział wzięło blisko 30 tysiecy osób a dokładnie 29,610. (prowadzimy dokładną ewidencję). Daje to srednio 13 akcji w roku w których uczestniczyło 1,185 rocznie. Były lata rekordowe np, 1999 kiedy zorganizowalismy 27 różnych imprez w których udział wzięło 2,320 osób. W samym konsulacie Polskim zorganizowalismy 66 spotkan i prezentacji w tym pierwsze dwa bale podróżnika. Nie trudno się domysleć, że najmniej akcji zorganziowalismy w 2020 roku a to z powodu Covid-19. Wydalismy 67 drukowanych w kolorze biuletynów rozsyłanych pocztą a także 320 newsletterow Nowosci z PKP wysyłanych drogą mailowa do ponad 4 tysiecy odbiorców. Od 1998 roku nasz klub posiada własną stronę internetową; www.odkrywcy.com która cieszy się dużym zainteresowaniem.

Bylismy inicjatorami...

W czasie tych 25 lat bylismy inicjatorami i współinicjatorami tak wielu różnych akcji w wielu różnych dziedzinach, chociaż główną było i jest odkrywanie i upamietnianie dokonan Polaków, głównie w Peru i Amerce Łacinskiej a także na Syberii.

Gdyby nie istniał Polonijny Klub Podróżnika to nie było by:

1. Nazwy „Avenida de los Polacos” w wiosce Huambo nad Kanionem Colca w Peru. Nazwa od 1996 roku

2. Nazwy „Avenida de los Polacos” w wiosce Cabanaconde nad Kanionem Colca w Peru. Nazawa od 1999 roku.

3. Pomnika inż Ernesta Malinowskiego na przełeczy El Ticlio (4,818mnpm) w Peru. Odsłoniety w 1999r.

4. Nazwy „Avenida POLONIA” w miasteczku Chivay nad Kanionem Colca w Peru. Nazawa od 2000 roku.

5. W wiosce Huambo nad Kanionem Colca szkoła podstawowa otrzymała imię „Juan Pablo II”. Nadano w 2006 roku.
W roku 2008 szkoła otrzymała kontener z donacjami zorganizowanymi przez nasz Klub w Nowym Jorku i okolicy.

6. Tablicy pamiatkowej na dnie Kanionu Colca przy wodospadach imienia Jana Pawła II. Nadano nazwe w 2006 roku.

7. Dokonczenia eksploracji pierwszego dziewiczego odcinka Kanionu Colca o nazwie „Cruz del Condor”. Eksploracja odbyła sie w 2008 i 2009 roku. Z tej wyprawy powstała książka w jezyku hiszpanskim „Expedicion Cientifica Exploratoria Polaca-Americana-Peruana Colca Condor 2008 & 2009”, która jest obecnie podręcznikiem dla lokalnych przewodników.

8. Muralu upamiętnijącego inż. Ernesta Malinowskiego w centrum UNI – Universidad Nacional de Ingenieria w Limie. Odsłoniety w 2018 roku.

9. Pierwszego w historii krzyża na łagrach Kołymy upamiętnijacego i oddajacego hołd pomordowanym tamPolakom. Odsłoniety w 2018 roku.

A było to możliwe dlatego, iż nasz klub oranizował przez te lata wyprawy, które odbywały się pod hasłem: „Śladami dokonań Polaków” w czasie których to dochodziło do takich własnie wydarzen.

Gdyby nie istniał Polonijny Klub Podróżnika

to Ci wielcy Polscy podróżnicy- odkrywcy nie mogli by się zaprezentować w prestiżowym The Explorers Club w NYC:
Marek KAMINSKI w 1998;
Andrzej ZAWADA w 1999;
Krystyna CHOJNOWSKA – LISKIEWICZ w 1999;
Krzysztof WIELICKI w 2000 roku; Prof. Zdzisław J. RYN w 2002;
Marek KAMINSKI i JASIEK ME

Na naszych 24 Balach Podróżnika gościlismy nie tylko podróżników ale również artystów;

Gościnnie na Balach występowali: Irena JAROCKA- piosenkarka,
Zbigniew BUCZKOWSKI – aktor, Janek Wisniewski, Zbigniew WODECKI i Jacek WOJCICKI- piosenkarze oraz zespoły prezentujące folklor z Peru, Meksyku, Brazylii, Centralnej Afryki, Australii i z Polski.

Warto nadmienić, iż z zysku ze wszystkich Bali przekazaliśmy łączną donację w wysokości $18,385 na potrzeby innych. A oto niektórzy z benificjentow:
– W 2000 roku przekazalismy $2,900 dla polonijnych pogorzelców w Passaic na ręce uwczesnego proboszcza.
– w 2001 roku przekazalismy $3,256 do Caritas Arequipa na odbudowe zniszczonej przez trzesienie zimi katedry.
– w 2003 roku przekazalismy $3,390 dla Polskiego Radia Lwów, które w owym czasie pozostało bez srodków do funkcjonowania. Akcja wspólnie z red. Januszem Szlechta.
– w 2004 roku donacja w wysokoscii $2,770 a w 2007 w wysokosci $1,620 dla polskiej wyprawy naukowej do Kanionu Colca z Krakowa (AGH, PAN) pod kierownictwem prof. Andrzeja Paulo.
– w 2005 roku donacja w wysokości $1,000 dla polonijnej wyprawy na Aconcagua pod kierownictywem Edka Bochnaka.
Wymieniłem tylko te donacje powyżej tysiaca dolarow. Jest wiele tych skromniejszych.

Szkolimy i uczymy

Przez te lata organizowalismy kursy, szkolenia, konkursy i turnieje celem podnoszenia poziomu wśród polonijnych podróżników a szczególnie młodzieży. I tak kilka najwazniejszych; – czternaście wyjazdów narciarskich połączonych z kursami jazdy na nartach – osiem Pikników Podróżnika połączone ze spływami pontonowymi i wieczornymi wykładami – Pięć Konkursów Literackich pt; „Najpiękniejsza Podróż Mojego Życia” – dziewiec Polonijnych Turniejów Siatkówki o Puchar Western Union a pózniej Wawel Bank. – osiem kursów: ”scuba diving” na licencje PADI
– jedenascie Wigilii Podróżników połączonych z relacjami z ostatnich wyjazdów.

Wspomnienie z 1996 roku

Może trzeba wspomnieć okoliczności założenia klubu. A było to 30 Stycznia 1996 roku, w siedzibie głównej The Explores Club w Nowy Jorku, 8 polonijnych podróżników z mojej inicjatywy podpisało dokument założycielski. A byli to (wg alfabetu); Wieslaw Cypryś, Jerzy Dąbrowski, Jan Gać, Jerzy Kołakowski, Mieczysław Kwapich, Jerzy Majcherczyk, Ryszard Roland i Sylwester Walczak. I tak rozpoczęła się nasza działalność, która stała się możliwa dzięki pomocy naszych głównych sponsorów; Polskie Linie Lotnicze LOT (25 lat), Western Union (17 lat), Polsko Słowiańska Unia Kredytowa (10 lat), BACIK (3 lata) a organizacyjnie Classic Travel (25 lat). Medialnie od samego poczatku wspierali nas: Nowy Dziennik, Super Express, Polska Gazeta, Gwiazda Polarna i Polski Express. DZIĘKUJEMY.

HONOROWI CZŁONKOWIE POLONIJNEGO KLUBU PODRÓŻNIKA

Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński, Andrzej Zawada, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Krzysztof Wielicki, Prof. Zdzisław Ryn, Ojciec Edmund Szeliga, Olgierd Budrewicz, Ryszard Pawłowski, Zbigniew Święch, Elżbieta & Andrzej Lisowscy, Scott Parazynski Ph.D., Jacek Pałkiewicz, Maciej Kuczyński, Albert Slugocki, Ricardo Kruszewski. (Luty 2022)