Polonijny Klub
Podróżnika

CO TO SĄ I JAK ZAPLANOWAĆ AKTYWNE WAKACJE?

 Co to sa i jak zaplanować aktywne wakacje?

Adventure Travel czyli turystyka kwalifikowana lub aktywna, jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin w biznesie turystycznym i obejmuje swoim zakresem już nie kilkanaście ale kilkadziesiąt różnych dyscyplin lub form aktywnego wypoczynku. Generalnie dzieli się na tz; soft adventure- czyli wprowadzenie do turystyki aktywnej, adventure i  hard adventure, czyli turystykę aktywną często wymagającą dużego wysiłki i sprawności fizycznej ale oferującej w zamian ogromne emocje i satysfakcję z odbytej podróży.

          Aby więc wybrać taką dziedzinę adventure travel która będzie nam odpowiadała, należy mocno przemyśleć swoje wakacyjne plany. Poniższe 12 pytań winny pomóc nie tylko w wyborze aktywnych wakacji ale generalnie przyczynić się do właściwego sprecyzowania własnych oczekiwań i możliwości.

1. Co oczekuję od moich zbliżających się wakacji?

2. Ile czasu mogę poświęcić na moją podróż?

3. Ile pieniędzy mogę przeznaczyć na moje wakacje?

4. Czy chciałbym podróżować po USA czy też pojechać za granicę?

5. W jakim miesiącu chciałbym podróżować?

6. Czy chcę podróżować sam, czy też w grupie?

7. Jakie sporty(aktywności)na wolnym powietrzu najbardziej mi odpowiadają?

8. Jakie nowe doświadczenia chciałbym zdobyć w czasie najbliższych wakacji?

9. Czy chciałbym podciągnąć się w jakimś sporcie który już trochę znam, czy też chciałbym popróbować nowego?

10. W jakiej klasie hotelu chciałbym mieszkać? Czy gorący prysznic jest najważniejszy, czy też mogę przez kilka dni obyć się bez niego?

11. Czy szukam podróży z większymi trudnościami wymagającymi fizycznego wysiłku, czy też pragnę pozostać w komforcie pilotowanej wycieczki z hotelowym łóżkiem zamiast namiotu?

12. Czy chcę wakacji z poznawaniem nowych kultur lub natury, czy też nocnych lokali i zabaw?

    Dobrze przemyślane odpowiedzi na powyższe pytania, powinny pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji i rozpoczęciu przygotowań do wakacji. Dobre planowanie urlopu, winno odbywać się na przynajmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu. Stajemy wtedy przed dwoma opcjami:

–  Będziemy podróżować w  g, własnej daty i do naszego terminu będziemy szukali odpowiednich pakietów wycieczek, lub też zdamy się na agenta podróży aby zaplanował dla nas indywidualne wakacje.

– Będziemy szukać wśród dostępnych na rynku ofert i w momencie znalezienia pakietu wycieczki, który nam odpowiada dostosujemy się do terminu i programu wycieczki.

     Jeżeli wybierzemy przypadek A, to wynika, że jesteśmy bardzo zapracowani i brak nam czasu i za to  musimy wydać więcej pieniędzy, gdyż indywidualnie opracowane wakacje są zazwyczaj najbardziej kosztowne.

     Jeżeli wybierzemy przypadek B, to wynika, że jesteśmy w stanie szybciej dostosować się do pojawiających się na rynku ciekawych a i czasami tańszych wycieczek, na czym możemy skorzystać płacąc mniej, a i podróżując często w grupie podobnych sobie osób pod przewodnictwem doświadczonych pilotów i znających dany kraj lub rejon przewodników.   

 Jerzy Majcherczyk