Polonijny Klub
Podróżnika

23 Bal Podroznika

ZDJECIA 23go BALU PODROZNIKA!

Polak z Argentyny

RICARDO KRUSZEWSKI

Podwójnie wyróżniony na 23 Balu Podróznika.

W 23 Balu Podróżnika, który odbył się w sobotę 1 lutego 2020 w Sali Balowej Royal Manor w Garfield, NJ a został zorganizowanym dla upamiętnienia 24 rocznicy założenia Polonijnego Klubu Podróżnika, wzięło udział bisko 250 gości. Gościem honorowym był RICARDO KRUSZEWSKI – Polak z Argentyny, pierwszy w historii człowiek, który w kajaku opłynął Przylądek Horn. Został zaproszony do grona Honorowych Członków Polonijnego Klubu Podróznika oraz odebrał GLOBUS NIEPODLEGŁOSCI. Bal uświetniły występ wielu artystów z Polski i z Argentyny na czele z Jackiem Wójcickim.                    

Powitanie w stylu Hollywood

Już przed o 6:30 pm zaczęli pojawiać się pierwsi goście i od razu zostali zaproszeni na czerwony dywan do wspólnego zdjęcia z Ricardo Kruszewskim i Jackiem Wójcickim na tle tz „ścianki”. A na tej ściance oprócz dużego logo Polonijnego Klubu Podróżnika znalazły się również logo głównych sponsorów Balu; Polskie Linie Lotnicze LOT, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU),firmy Bacik zajmującej się sprowadzaniem i dystrybucją polskich produktów spożywczych w USA oraz agencji Classic Travel oferująca Polonii od 35 lat wycieczki, wyprawy i pielgrzymki. Były również loga medialnych sponsorów: Nowego Dziennika, Białego Orła i Gwiazdy Polarnej.

Po zapoznaniu się z Ricardo i z Jackiem, goście przechodzili do sali, obok aby zakosztować wielu przysmaków kuchni Royal Manor, zdominowanej przez zdrową polską żywność. A było, w czym wybierać, od placków ziemniaczanych przez wyśmienitą wędlinę do różnego rodzaju sałatek. Bar z szerokim wyborem napojów alkoholowych był ciągle oblężony. Przez całą godzinę trwało kosztowanie żywności i napojów, aby o 8:00pm ogromna większość gości przeszła na górną sale, gdzie czekała na nich strawa duchowa z samego południa naszego globu – z Ziemi Ognistej i Antarktydy!

Kajakiem wokoło Przylądka Horn

Przy wypełnionej sali, spotkanie rozpaczał Prezes PKP – Jurek Majcherczyk, który przypomniał o tym jak ważne jest odkrywanie i promowanie takich ludzi jak Ricardo Kruszewski, gdyż tym sposobem budujemy prestiż Polski i Polaków.

Ricardo w swojej pierwszej w życiu prezentacji w języku polskim (pamiętajmy, iż urodził się w Argentynie w Polskiej rodzinie i zawsze podkreślał, iż jest Polakiem) pokazywał zdjęcia i opowiedział jak rozpoczął przygodę z morskimi kajakami, która całkowicie go pochłonęła i która trwa do dzisiaj. Dowiedzieliśmy się, że nasz Rodak, poświęcił całe życie, aby wprowadzić kajakarstwo do całej Argentyny.  Projektował i budował kajaki a następnie organizował klubu kajakowe i zawody wciągając w tę aktywność argentyńską młodzież. Zobaczyliśmy również zdjęcia z wyprawy wokoło Przylądka Horn, która odbyła się w marcu 1986 roku a która w całości Kruszewski zorganizował i sfinansował. Po tej wyprawie został pierwszym w historii człowiekiem, który opłynął Przylądek Horn i to na kajaku przez siebie zaprojektowanym i zbudowanym. Ten kajak można obejrzeć w muzeum „Fin del Mundo”, czyli końca świata w Ushuaia na Ziemi Ognistej.  W 1991 i w 2001 zorganizował dwie naukowe wyprawy na Antarktydę. Wszyscy goście byli pod ogromnym wrażeniem jego wystąpienia. 

Jacek Wójcicki artysta i wodzirej. 

Bal prowadził i sam na nim występował znakomity krakowski artysta Jacek Wójcicki znany m.in. z Piwnicy Pod Baranami i Teatru im., J.Słowackiego. Wykonuje piosenki filmowe oraz serialowe. Zagrał w kilku filmach w tym w „Lista Schindlera”. W 2016 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej. To był już drugi występ Jacka na Balu Podróznika – pierwszy 4 lata wcześniej na 19 balu i dlatego Jacek przyjął zaproszenie do jego prowadzenia i zrobił to wyśmienicie. 

23 Balu Podróznika rozpoczęty…

Wpierw jednak od 8: 30 do 9:00pm, goście balu mogli potańczyć prze muzyce znanego zespołu Zambrowiacy. A tuż po, Jacek Wójcicki rozpoczął część oficjalną wykonaniem utworu „Graj Cyganie, noc tak krótko trwa”, którą powitał gości balu.

Na scenę został zaproszony Konsul RP z NY, Mateusz Gmura a zaraz po nim Honorowy Gość Balu – Polak z Argentyny Ricardo Kruszewski. Po chwili dołączyli do nich przedstawiciele czterech głównych sponsorów; Agnieszka Kulikowski z PLL LOT, Rita Kotyński z P&SFCU, Sławek Górecki z firmy BACIK i Małgorzata Majcherczyk z Classic Travel a także prezesi zaprzyjaźnionych polonijnych organizacji: Dr. Tadeusz Pyz – Medykus, Paweł Mysliwiec – PASA, Janusz Romański – Stowarzyszenie Polonia Technika i Bożena Szmit-Paszkowski -Polska Fundacja Kulturalna w Clark, NJ.

Podziękowania od Konsula

Pan Konsul RP Gmura podziękował Polonijnemu Klubowi Podróznika za owocna działalność promowania dokonań Polaków wymieniając inż. Ernesta Malinowskiego budowniczego kolei w Peru. Nadmienił, iż w tym roku mamy dwie rocznice; 100. rocznice “Cudu nad Wisłą” oraz urodzin papieża Jana Pawła II i zaprosił wszystkich na mszę świętą w intencji polskiego papieża, która zostanie odprawiona 26 kwietnia w katedrze św. Patryka na Manhattanie.

Dyplom i Dzwon Wolności dla Ricardo Kruszewskiego.

W takim towarzystwie prezesi klubu poprosili Ricardo Kruszewskiego, aby zechciał przyjąć Dyplom i został Honorowym Członkiem Polonijnego Klubu Podróznika. Z wielkim wzruszeniem Ricardo przyjął Dyplom i serdecznie za niego podziękował. Warto przypomnieć, iż dołączył do grupy wybitnych polskich podróżników i odkrywców a są nimi: Elżbieta Dzikowska, Andrzej Zawada, Marek Kamiński, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Krzysztof Wielicki, Zdzisław Ryn, Ojciec Edmund Szeliga, Olgierd Budrewicz, Ryszard Pawłowski, Zbigniew Święch, Elżbieta & Andrzej Lisowscy, Scott Parazynski, Jacek Pałkiewicz, Maciej Kuczyński i Albert Slugocki. 

Miłą niespodzianką było wręczenie przez Dr. Janusza Romańskiego miniaturki filadelfijskiego Dzwonu Wolności naszemu Polakowi z Argentyny.  Cześć oficjalna została zakończona, gdy wszyscy uczestnicy balu trzymając kieliszki z szampanem zaśpiewali 100 lat dla gości i sponsorów balu.

Tango show… i Fred

Jakże najlepiej przybliżyć, kraj, w którym urodził się nasz gość honorowy jak zaprezentować narodowy taniec Argentyny…TANGO. Na parkiecie pojawiły się dwie pary; Carina Romero i Jorge Carmona oraz Mariana Parma i Leonardo Sardella, którzy zatańczyli trzy argentyńskie tanga. Zauroczyli wszystkich gości balu swoim tańcem. Nic dziwnego, są profesjonalnymi tancerzami i mistrzami tanga. W USA wygrali wiele konkursów tego emocjonalnego i zarazem uwodzicielskiego tańca. Zachwycają, ale też dzielą się swoimi umiejętnościami z innymi. Uczą tańczyć tango m.in. w argentyńskim konsulacie w Nowym Jorku.

Inne latynoskie rytmy, zaproponował na balu Fred Rubin i zdobył swoim śpiewem, stylem i grą na gitarze naszą balową publiczność. Już po chwili parkiet wypełnił się wirującymi w rytmy jego utworów uczestnikami balu, tańczącymi przy „La Bamba”, „Besa me Mucho” czy „Bambolero”.

Fred pochodzi z Dominikany, ale mieszka od wielu lat w Nowym Jorku. Jego pasja do muzyki i do gry na gitarze narodziła się już w młodym wieku. W 2016 roku Dominican Republic Video Awards Organization uznała teledysk do piosenki ‘Yo naci en Santo Domingo’ jako jeden z 15 najlepszych teledysków w historii Dominikany. Jego optymistyczny styl i niezwykła wszechstronność sprawiły, że występował w prestiżowych miejscach i wydarzeniach w całym kraju, a także w Kanadzie, USA i Meksyku. W 2017 roku zwyciężył w konkursie Best Band of Hard Rock Hotels Battle w Punta Cana.

Globus Niepodległości pojedzie do Argentyny

Globus Niepodległości został ufundowany przez Polonijny Klubu Podróżnika na 100 rocznicę Niepodległości Polski i będzie wyróżnienie jako coroczną nagrodę dla wybitnej osobowości za wyjątkowe osiągnięcia w eksploracji naszego globu i sławienie Polski. Pierwszym laureatem był Krzysztof Wielicki.

Drugim został RICARDO KRUSZEWSKI, który przez ostatnie 35 lat dotarł jako pierwszy morskim kajakiem w miejsca wydawało by się niedostępne dla człowieka. W 1986 roku opłynął w 15 dni pokonując 450 km Przylądek HORN, stając się Bohaterem Narodowym Argentyny. W 1991 i w 2001 zorganizował i prowadził dwie naukowe kajakowe wyprawy do Antarktydy. Jest to bardzo skromny i trochę tajemniczy człowiek, a zarazem wielki sportowiec i odkrywca, polski patriota i światowej klasy kajakarz.

Konsul RP Mateusz Gmura odczytał uzasadnienie przyznania Globusa Niepodległości Ricardo Kruszewskiemu a następnie Jurek Majcherczyk i Piotr Nawrot wręczyli ten dwuczęściowy puchar, naszemu Rodakowi z Argentyny. Po raz drugi wzruszenie zaistniało na twarzy Ricardo, gdy dziękował za to wyróżnienie.

Goście wychodzili z… torbami

A tym razem puścimy was wszystkich tutaj obecnych… z torbami” – powiedział przed zakończeniem balu Jurek Majcherczyk. I rzeczywiście goście balu wychodząc z Royal Manor otrzymywali w szatni, torby firmowe BACIK, pełne smacznych polskich produktów (na przykład: chrzan na żurawinie czy musztardę kozacką z chrzanem i miodem) oraz kalendarze na rok 2020 wydane przez PSFCU i broszury z informacjami o tym, jak np. korzystać z propozycji PLL LOT oraz oferty wycieczek z biurem Classic Travel. Były również oferty od polonijnych lekarzy, zdrowej żywności od firmy FABALISH, długopisy i inne gadżety. 

23 Bal Podróżnika już za nami

23 Bal Podróżnika trwał7 godzin (od 7:00pm do 2:00am) wspaniałej zabawy w towarzystwie ludzi kochających podróżować, a bawiło się ich blisko 250. Najliczniejszą grupę stanowili; właściciele biznesów blisko -80, polonijna młodzież – 40, lekarze i adwokaci blisko – 40, oraz agencji podróży ponad 10. Pozostałą grupę stanowili podróżnicy i sympatycy PKP. 

Za rok celebrujemy 25 lecie Polonijnego Klubu Podróznika

Już teraz prosimy o zapisanie daty: pierwsza sobota lutego – czyli 6 luty 2021 roku. Ogłaszamy już teraz te datę naszego balu i prosimy inne organizacje o współpracę, czyli organizowanie własnych bali w innym terminie. W ten sposób będziemy działać razem! Przed nami

Zapraszamy wszystkich a szczególnie młodzież polonijną do aktywnego uczestniczenia w naszych akcjach. Wiecej informacji o dzialalnosci klubu znajdziecie na www.odkrywcy.com lub dzwoniac na 1-973-473-1249 i email: [email protected]

Polonijny Klub Podróżnika