Polonijny Klub
Podróżnika

Jerzy D. Majcherczyk FR’92

Kajakarz i podróżnik, odkrywca i badacz, reporter i prelegent, agent podróży i organizator wielu wypraw w najodleglejsze rejony Ameryki Łacińskiej i Syberii. Urodzony 12 maja 1952 w Siewierzu. “Fellow” prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku (od 1992) i wielu innych organizacji w tym Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku (1987-).

Inicjator i współtwórca wielu wypraw i organizacji w Polsce i w USA w tym: Akademickiego Klubu Kajakowego BYSTRZE w Krakowie (1972), Wyprawy Kajakowej, Jugosławia’76, Wyprawy Kajakowej CANOANDES’79 do Ameryki Łacińskiej (1979-82). Fundatori Honorowy Członek Oddziału Polskiego The Explorers Club w Warszawie (1993) oraz założyciel i prezes Polonijnego Klubu Podróżnika w USA (1996 -).

Autor pionierskiej książki In Kayak Through Peru, wydanej w Limie w 1981 w języku hiszpańskim i angielskim. W1981/82 organizuje i prowadzi przedstawicielstwo Solidarności w Peru organizując msze święte i ogromny marsz ulicami Limy. W latach 1982-84 zakłada i prowadzi w Denver oddział POMOST. Od 1985 do 1991 współpracuje z Głosem Ameryki, Wolną Europą i Radio Marti.

Za odkrycie kanionu, zostaje przyjęty (razem z wszystkimi uczestnikami wyprawy) na audiencji u Prezydenta Peru Arq.Fernando Belaunde Terry (1981) a w Arequipie otrzymuje honorowy dyplom miasta (1981). Strona tytułowa 1984 Guinness Book of World’s Record, otrzymana za odkrycie najgłębszego na świecie kanionu Rio Colca (dla całej wyprawy). Z wyprawą CANOANDES’79 przepływa w Ameryce Północnej i Południowej 25 rzek. Zaproszony na wyprawę przez Jacques Cousteau  AMAZON-1982, dla której rysuje pierwsza dokładną mapę źródeł Amazonki. Odznaczony przez burmistrza Chivay medalem za wybitne zasługi dla Prowincji Calloma (1995) w promocji Kanionu Colca.

W celu utrwalenia dokonań polskich kajakarzy doprowadza do nadania w wioskach Huambo(1997) i Cabanaconde(1999) leżących na krawędzi Kanionu Colca, nazw „Avenida de los Polacos” ulicom, które prowadzą do kanionu. Natomiast w Maju 2000 roku w miasteczku Chivay (stolicy powiatu Calloma, w którym znajduje się Kanion Colca), nazwy ponad 3 km ulicy „Avenida POLONIA”. (zobacz min foto reportaż poniżej)

Autor i współ wydawca przewodnika po polskim biznesie turystycznym- 1995 POLAND TRAVEL DIRECTORY. Autor książki: ZDOBYCIE RIO COLCA – Najgłębszego kanionu na Ziemi(Warszawa-1998) wydanej również rok później w jeżyku Braille’a. W 2001 roku ukazuje się w Krakowie II- poprawione i uzupełnione o szczegółową mapę wydanie tej książki. W 2000 roku ukazuje się w Peru angielska wersja tej książki: THE CONQUEST OF RIO COLCA oraz seria 10 kartek pocztowych o kanionie.

W 1994 roku, zostaje wybrany do grupy 20 Legend of Paddling, prze redakcję prestiżowego magazynu PADDLER. W styczniu 2000 Majcherczyk zostaje wybrany przez Amerykański Związek Kajakowy, (jako jedyny Polak) do grupy „100 Paddlers of the XX Century”.

W dniu 30 stycznia 2003 roku Jerzy Majcherczyk zostaje odznaczony przez Prezydenta Polski KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ w uznaniu zasług za promocję Polski w świecie.

W Maju 2006 roku z rąk Marszałka Senatu RP odbiera prestiżową nagrodę “Za Sławienie Polski i Polskości” przyznaną przez TV Polonia.

W 2005 roku doprowadza do nadania szkole podstawowej w wiosce Huambo  imienia  “Juan Pablo II”. W Maju 2006 w obecności Ambasadora RP następuje uroczyste otwarcie tej szkoły w czasie którego odsłonięto popiersie polskiego papieża. Od jesieni 2006 roku organizuje akcję przesłania darów dla dzieci w tej szkole.  Dopierow w Lipcu 2008 roku po blisko dwóch latach pokonywania lokalnej biurokracji następuje przekazanie dwu tonowego “kontenera” dla szkoły imienia “Jana Pawła II”.

W 2006 roku inicjuje pierwszą w Polsce (i prawdopodobnie jedyną na świecie poza Peru) w rodzinnym Siewierzu, stałą wystawę fotograficzną pt: Kanion Colca i Polacy w Peru.

Organizator Polsko- Amerykańsko- Peruwiańskiej Wyprawy Naukowo Eksploracyjnej COLCA CONDOR 2008 & 09, która dokończyła eksploracji „Cruz del Condor” ostatniego dziewiczego odcinka Kanionu Colca. Raport naukowy z tej wyprawy ukaże się niebawem w publikacji książkowej. W wyprawie tej biorą udział jego trzej synowie. Po tej wyprawie Majcherczyk został pierwszym i jedynym człowiekiem w historii który zna cały kanion (120 km) od jego wnętrza.

W styczniu 2009 roku Majcherczyk zostaje wyróżniony nagrodą „Magnum Meritum Pro Regionis Et Urbis Sevioris”, przyznawanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz, mającej na celu promowanie postaw godnych naśladowania oraz osób, wnoszących nowe wartości w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury oraz twórczości artystycznej.

Autor, współ autor oraz obiekt blisko 500 artykułów i wywiadów w gazetach, (min; w The New York Times, Chicago Tribune, Washington Post, Nowy Dziennik i Rzeczypospolita, Puls Biznesu), tygodnikach i miesięcznikach (Outside, South American Explorers Magazine, The Explorers Journal, Paddler) w Ameryce Łacińskiej, USA i Europie.

Prowadzi badania dotyczące hydrografii rzek górskich i określania głębokości kanionów. Podróżuje z kamerą filmową tropiąc ślady Polskich odkryć w Ameryce Południowej. Swoje podróżnicze doświadczenia przekazuje w barwnych i emocjonujących prelekcjach w klubach, szkołach i uniwersytetach wielu miast USA i świata. Marzyciel i pasjonat, Majcherczyk jest niewyczerpanym źródłem nowych pomysłów na egzotyczne wyprawy i promotorem turystyki do Polski i Ameryki Południowej. Współ właściciel prestiżowej agencji podróży Classic Travel w New Jersey.

E-mail:[email protected]

[nggallery id=6 template=caption]

 “Ja, Jerzy Majcherczyk posiadam prawa autorskie do powyższych treści oraz świadomie wykorzystałem powyższą treść artykułu na licencji CC-BY-SA/GNU FDL podczas edycji w Wikipedii”