Polonijny Klub
Podróżnika

Zbigniew Swiech Sylwetka ZBIGNIEWA SWIĘCHA

Członek The Explorers Club. Legendarny polski pisarz i dziennikarz, reżyser i historyk.

 

Jednym z najwspanialszych publicystów, rezyserów fimowych oraz pisarzy ostatnich dziesiecioleci jest Zbigniew Swiech. Człowiek legenda, wspaniały opowiadacz i gawędziasz, który potrafii każdego zauroczyc historia. Dzięki jego publikacją i książkom, Polska historia stała sie znana na całym świecie.

Swój debiut dziennikarski miał w 1962 r, na łamach Dziennika Polskiego i od tego czasu nieprzerwanie współpracuje z wieloma czołowymi gazetami w Polsce i na emigracji. Jego kilka fakultetów pozwala mu na zajmowanie sie publicystyką, reportażem, felietonistyką. Jest autorem tysięcy publikacji prasowych, radiowych i telewizyjnych, a takze filmów i sześciu książek.

W latach 1982-1990 był pracownikiem Kierownicta Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu. Mając dostęp do archiwaliów i wiedze historyczna napisał bestsellerowy wieloksiąg królewski zatytułowany: „Kłątwy, mikroby i uczeni” nawiazującą do badań grobu Kazimierza Jagiellonczyka, którego otwarcie spowodowało serię tajemniczych zgonów uczonych. Książka rosławiła na całym świecie nazwisko Zbigniewa Swiecha, jak rónież Wawel , Kraków i Polske, a sensacje wawelska porównywano do otwarcia grobowca faraona Tutenchamona.

Bohater jest laureatem 50 prestizoych nagrod i wyróżnien. Powszechnie ceniony za stworzenie nowej, autorskiej metody popularyzacji naszej przeszłości.

Zbigniew Swiech w opini uczonych i mediów cieszy sie przydomkiem „ nastepcy Pawła Jasienicy” i bywa określany popularyzatorem przeszłosci w kraju i na emigracji za tysiące publikacji w prasie krajowej i emigracyjnej, na antenach TVP i PR poswieconych dziejom Krakowa i kultury polskiej, za rozsławienie na całym świecie Wawelu, ukazanie najwspanialszych kart historii Polski, dziejów kultury Rzeczpospolitej Obojga Naródow w cyklu książkowym „Klątwy, mikroby i uczeni” o dynastii jegiellonskiej oraz w „Skarbcach tysiąca lat” za stworzenie nowej, autorskiej metody popularyzacji naszej przeszlosci. Cykl jest wielka rzecza historii, zaś sam autor jest instytucją promujacą Kraków i kraj.