Polonijny Klub
Podróżnika

 
 
 

Recenzje do II-Wydania Ksiazki Jerzego Majcherczyka: Zdobycie Rio Colca Najgłębszego Kanionu na Ziemi

 
 
 
 

Opinia Olgierda Budrewicza

1. Książkę czyta się jak opowieść o sensacyjnej przygodzie.
2. Zdobycie kanionu Colca uważam za wydarzenie na miarę osiągnięcia szczytu Mount Everest od trudnej strony.
3. Pomyślałem: dobrze, że wreszcie można było ujawnić wszystkie organizacyjno-techniczne i historyczne okoliczności wyprawy, bez oglądania się na polityczne bariery.
4. Ta książka, to opis gigantycznego ludzkiego wysiłku – fizycznego i psychologicznego. Epopeja cierpienia, dokument żelaznej woli w dążeniu do niezwykle trudnego celu.
5. Zdobycie wąwozu Colca ważne jest dla członków grupy odkrywców, ale stanowi też wartość dla całej Polski.
6. Autor z wielką dokładnością rejestrował przebieg wyprawy, a to dzięki osobistym, na gorąco czynionym zapiskom. Stąd chwilami wrażenie pewnego – chyba usprawiedliwionego – egocentryzmu.
7. Książka stanowi bardzo ważną pozycję wśród opowieści pióra odkrywców i podróżników.

Voyage Styczen 2002 NR 1 (42)

Pasjonująca relacja z szaleńczego wyczynu, jakiego w 1981 roku dokonała szóstka kajakarzy z krakowskiego klubu Bystrze. Jako pierwsi na świecie ujarzmili dzika górska rzekę Rio Colca w peruwiańskich Andach, pokonując na pontonie i kajakach niezliczone kilkumetrowe progi wodne i rwące wodospady. Stali się tez odkrywcami najgłębszego na Ziemi kanionu, jaki wyżłobiła kotłująca się pomiędzy skalnymi ścianami woda. Kanion Colca, który okazał się dwukrotnie głębszy od słynnego Kanionu Kolorado w USA, w 1984 roku trafił do Księgi Guinessa a jego eksploracje uznano za jedno z największych odkryć XX wieku. O sukcesie Polaków mówił cały świat, podczas gdy w ojczyźnie było o nich cicho. Komu nie udało się zdobyć pierwszego wydania tej książki z 1998 roku, może ja kupić teraz? Ukazało się właśnie drugie wydanie z dołączonym słowniczkiem fachowych terminów, mini przewodnikiem oraz mapa kanionu Colca.

PODRÓŻE – Luty 2002

Polska wyprawa do Kanionu Colca. W 20 lat po uwieńczonej sukcesem wyprawie polskich kajakarzy do Kanionu Colca w Peru, ukazało się drugie, uzupeł-nione wydanie książki Jerzego Majcherczyka “Zdobycie Rio Colca”. Autor, jeden ze zdobywców Kanionu, podróżnik, członek prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, przypomina historie eksploracji Kanionu Colca z 1981 roku, porównywalnej do pierwszego wejścia na Mont Everest. Wstęp do książki napisała Elzbieta Dzikowska. Na uwagę zasługuje przewodnik dla turystów wyruszających w rejon Kanionu Colca oraz zdjęcia uczestników wyprawy. (tla)

Gazeta Wyborcza Sobota-niedziela 27-28 pazdziernika 2001

Polak potrafi.Bardzo dobrze się stało, ze krakowski edytor AA s.c. oferuje nam już drugie, uzupełnione wydanie książki “Zdobycie Rio Colca, najgłębszego kanionu na Ziemi”. Jest to dzieło, które powinien przeczytać każdy, kto pasjonuje się dalekimi i trudnymi eksploracjami, każdy turysta, którego pociągają odkrycia i związane z nimi przygody. Wartość książki jest tym większa, ze napisał ja jeden z organizatorów i uczestników akademickiej wyprawy do Rio Colca w Peru Jerzy Majcherczyk. O wadze tego przedsięwzięcia pisze we wstępie do ciekawej relacji Elżbieta Dzikowska, autorytet w dziedzinie eksploracji mało znanych zakątków naszego globu. “Peruwiańczycy wiedzieli jedynie, ze przez ich południowe ziemie przepływa rzeka Colca, żłobiąc najgłębszy bodaj kanion świata, oglądali ja nawet z lotu ptaka, ale nikt nigdy jej nie przepłynął. Nie podziwiał jej bystrzy, nie oglądał wspaniałych skalnych ścian [o wysokościach przekraczających 4 tys. M – przyp. T. Ch.], nie widział, jak unoszą się nad jej nurtem królewskie kondory. Jerzy Majcherczyk z kolegami porwał się na to ryzykowne przedsięwzięcie. Udało się. O trudach i przeżyciach pisze w książce, która powstała na podstawie notatek prowadzonych na bieżąco w trakcie wyprawy. To przydaje jego relacji szczególnej autentyczności. W każdym razie przygodę zwieńczył happy end i miało to znaczenie nie tylko dla uczestników wyprawy. Na szalonych zmaganiach Polaków zyskało przede wszystkim Peru Gdyż Majcherczyk odkrył możliwość nowej, niezwykle atrakcyjnej trasy turystycznej”.

Nowe wydanie książki o zdobyciu kanionu Rio Colca – dwukrotnie głębszego od słynnego Wielkiego Kanionu Kolorado w USA! – ukazało się w dwudziesta rocznice zwieńczonej sukcesem wyprawy. Odbyła się ona w maju i czerwcu 1981 r. i odbiła szerokim echem nie tylko w Peru, ale również na świecie. Tuz po zakończeniu ekspedycji polskich studentów przyjął ówczesny prezydent Peru, wszyscy jej uczestnicy otrzymali honorowe obywatelstwo miasta Arequipa. W trzy lata później w Księdze rekordów Guinessa oficjalnie uznano kanion Colca za najgłębszy na świecie, a wyczyn Polaków określono jako “jedno z największych odkryć XX wieku”. Od tej chwili kanion Colca stal się druga największą turystyczna atrakcja Peru, tuz po słynnym inkaskim mieście Macchu Picchu. Wystarczy powiedzieć, ze ten gigantyczny kanion – chyba już ostatni dziewiczy zakątek ziemi – odwiedziło w 2000 r. ponad 54 tys. Turystów z całego świata.

Tomasz Chludzinski

Travel Trade Gazette Poland: NR1 (120) Styczen 2002

Rio Colca – odkryciem Polaków. W księdze Rekordów Guinessa znajduje się zapis o odkryciu przez Polaków Największego kanionu świata. Przepłynęli oni wówczas dystans 120 km, często wśród skalnych ścian, osiągających wysokość 3.2 – 4.2 km. To dokonanie całego zespołu zostało opisane już w drugim wydaniu pasjonującej książki znanego podróżnika – Jerzego Majcherczyka.

Choć od odkrycia minęło już 20 lat nadal pasjonująca jest lektura wspomnień z tej nietypowej podróży. Dowiadujemy się o czasach, w których byli członkowie Akademickiego Klubu Kajakowego “Bystrze” z Krakowa, wyruszyli na podbój dzikiej rzeki Peru. Zmagania z żywiołem. Publikacje uzupełnia ciepły wstęp Elżbiety Dzikowskiej, Liczne zdjęcia i pierwsza w świecie mapa kanionu Colca.

Prawo i Gospodarka. 24-25 listopada 2001

Książka Na Szlaku: Zdobycie Rio Colca. Zdobycie najgłębszego kanionu na ziemi – Rio Colca w peruwiańskich Andach porównywane jest, jakże zasadnie, z pierwszym wejściem na najwyższy szczyt naszego glob – Mount Everest. Dokonali tego Polacy – uczestnicy studenckiej wyprawy Canoandes 79. jednej z najdłuższych wypraw odkrywczych XX wieku: trwała ona, licząc od wylotu z Polski w dniu 6 czerwca 1979 roku, aż do 4 grudnia 1981 roku. Jej 11 uczestników przepłynęło blisko 1800 km na 23 gorskich rzekach, z czego 12 “dziewiczych”, pokonanych przez kajakarzy po raz pierwszy.

Jako pierwsi przepłynęli dzika, pełna bystrzy, skalanych zwalisk I rumowisk Rio Colca ustanawiając rekord wpisany do Księgi Guinessa oraz wnosząc nowe nazwy do geografii Peru i świata. Niejako “przy okazji” podczas tej wyprawy andynistycznej z Katowic, Najwyższy czynny wulkan świata Cotopaxi w Ekwadorze I przepłynęli źródłowy odcinek Rio Apurimac w Peru, jednego ze źródeł Amazonki, bijąc światowy rekord wysokości – 4240 m n.p.m. – rozpoczęcia spływu kajakiem.

Największym wyczynem wyprawy Canoandes 79 było jednak zdobycie Rio Colca. Ono stanowi główną część książki kronikarza wyprawy i kapitana pontonu – Jerzego Majcherczyka. Splyw zaplanowany na 7-8 dni, trwał w rzeczywistości blisko miesiąc: od 18 maja do 13 czerwca 1981 roku. Z tego 17 dni na wodzie, w walce z żywiołem wielokrotnymi przenoszeniami kajaków, pontonu, sprzętu i żywności skalnymi ścianami obok niemożliwych do pokonania bystrzy najwyższej klasy trudności.

Książkę czyta się z zapartym tchem. Powstała bowiem na podstawie robionych na żywo notatek. Pelnych autentyzmu szczegółów plastycznych, opisów nieludzkich zmagań z woda, słabością własnych organizmów, a takze glodem. Jacek Bogucki, Piotr Chmielinski, Stefan Danielski, Krzysztof Krasniewski, Jerzy Majcherczyk I Andrzej Pietowski dokonali nie tylko niezwykłego wyczynu wpisanego do światowych annałów odkrycia oraz pomiarów kanionu i prędkości rzeki. Nadali również najważniejszym miejscom Kanionu Colca. Nazwy, “Cascadas de Juan Pablo II”, “Wodospady Jana Pawla II” i “Kanion Polaków”. Przyczynili się do spopularyzowania tego miejsca, a przy okazji całego kraju – Peru, dla turystyki światowej.

Walorem książki jest blisko 60 zdjęć z pokonania kanionu, w tym późniejsze satelitarne, plany, rysunki oraz dołączona mapa najgłębszego kanionu na ziemi i jego okolic. Recenzowane, II rozszerzone i uzupełnione wydanie relacji J Majcherczyka ukazało się w 20 rocznice zdobycia Kanionu Colca. Pierwsza “In Kayak through Peru”, w jezyku angielskim I hiszpańskim, ukazała się w Limie 13 grudnia 1981 roku. Ale chociaż o wyczynie Polaków wiedział wkrótce caly swiat, w kraju było o nim głucho. Zdobywcy zaangażowali się bowiem w zwalczanie ogloszonego u nas w przeddzień wydania książki stanu wojennego i popieranie “Solidarności”. Dopiero od parulat o wyczynie krakowskich studentów głośno jest w Polsce. O tym, jak go osiągnięto, można dowiedzieć się czytając książkę J. Majcherczyka. Przynosząca także wiele ciekawych informacji o Peru i innych krajach przez które przepłynęła i przejechała wyprawa Canoandes 79.

Cezary Rudzinski