Polonijny Klub
Podróżnika

Rezultaty Konkursu Na Najlepsze Wspomnienia Podróżnicze

Właśnie został rozstrzygnięty konkurs na wspomnienie z najważniejszej w życiu podróży ogłoszony przez redakcję SuperExpressu, patronowany przez Polonijny Klubu Podróżnika a sponsorowanego przez Western Union.

     Decyzję o przyznaniu nagród podjęło jury w składzie:

– Elżbieta Dzikowska, znana wszystkim podróżniczka, kultowa autorka wielu książek i programów telewizyjnych;

– Jerzy Majcherczyk, prezes Polonijnego Klubu Podróżnika, autor kilku książek, zapalony podróżnik i odkrywca;

– Aneta Radziejowska, dziennikarka, autorka dwóch książek i tomiku wierszy.

Na konkurs wpłynęło 19 prac z Polski i USA. Co ciekawe, naliczniej reprezentowany był stan NJ. Jury miało poważny kłopot z podjęciem ostatecznej decyzji, gdyż poziom prac był naprawdę wysoki i właściwie w każdej można było znaleźć elementy zasłu-gujące na szczególne wyróżnienie. Po wielu dyskusjach zdecydowaliśmy jednogłośnie o następującym rozdzieleniu nagród:

I – miejsce, $300, oraz kurtka ze znakiem Explorers Club o wartości $150 otrzymuje Janusz Michał Doyniak z Bayonne, NJ za tekst opisujący przeżycia z pielgrzymki do Medjugorie. Tekst jest bardzo spontaniczny, emocjonalny, wzruszający, pokazuje wewnę-trzny świat Autora, a jednocześnie jest w nim dużo spostrzeżeń obyczajowych, ciepła i w dodatku – dobrze się czyta. Ponadto jest to tekst odpowiadający dokładnie tematyce konkursu – dla autora była to najważniejsza podróż w jego życiu, co po przeczytaniu wspomnień staje się oczywiste i zrozumiałe.

II- miejsce, $200 i różne pamiątki otrzymuje Marta Piszczkiewicz Schnecksville, PA- za pracę, w której opisała swoją podróż do Indii, a szczególnie za to, że udało jej się harmonijnie połączyć wiedzę encyklopedyczną z własnymi obserwacjami, a także za dobrze przekazane oczarowanie i zachwyt opisywanymi miejscami oraz za bardzo dobre zakończenie!

III -miejsce, $100 i różne pamiątki otrzymuje Józef Kołodziej, Matawan, NJ za pracę pt. “192 Kilometry Wiślanej Podróży”- za humor, nutkę nostalgii, ciekawe opisy rzek polskich, za zachętę do przeżywania kajakowych przygód i energię.

Wszystkie nagrodzone prace będą drukowane w Super Express Nowy Jork. Ponadto, choć nie było tego w planach, zdecydowali-śmy przyznać również trzy równorzędne wyróżnienia. Wyróżnione prace zostaną wydrukowane w Super Express Nowy Jork, Autorzy otrzymają zwyczajowe honoraria autorskie oraz koszulki Polonijnego Klubu Podróżnika i inne pamiątki. Otrzymują je:

Monika Kołodziejczak, Flushing, NY za tekst pt. “Pakistan, czyli Kraj Ludzi Szczęśliwych”- bardzo ładnie napisane wspom-nienie i pełen tolerancji wgląd w odmienne obyczaje i kulturę, co nas szczególnie ujęło.

Helena Sobolewska, Warszawa, Polska- za opis przygód w wymarzonej podróży z panią po siedemdziesiątce, której australijski klimat dodał wigoru, a Papua- Nowa Gwinea fantazji, co nastraja optymistycznie.

Lidia Wysokinska-Chyb za pracę “Atlanta- Podróż Nie Tylko Sentymentalna”- za wiarę w to, że marzenie o podróży może się spełnić, nawet wtedy, gdy jego początkiem był nieudany seans kinowy w małym polskim miasteczku w siermiężnych latach real-nego socjalizmu. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, także za miłe chwile spędzone przy czytaniu ich prac. [ ] AR.

Osobom nagrodzonym gratulujemy!

Nagrody zostaną wręczone w dniu 13 października (Środa) o 5:00pm w redakcji SuperExpress (11 John Str. Suite 302. Manhattan. Tel: 212-227-5800) w obecności całego jury. Na tę uroczystość zapraszamy wszystkich uczestników konkursu i cała Polonię. Fundatorami nagród są: Western Union, Polonijny Klub Podróżnika i redakcja Super Express NY.