Polonijny Klub
Podróżnika

Relacja z: I Polonijnego Turnieju Siatkówki o Puchar Western Union

[nggallery id=10 template=caption]

 

Już od rana w niedzielę 5 sierpnia, teren posiadłości zakonu Ojców Kapucynów w Oak Ridge, NJ, zaczął zapełniać się uczestnikami 136 już imprezy, której organizatorem był Polonijny Klub Podróżnika (PKP). Turniej siatkówki organizował klub po raz pierwszy i dlatego jego prezesi – Jerzy Majcherczyk i Piotr Nawrót – wydawali się zatroskani o to, jak się wszystko uda. A udało się i to bardzo, o czym świadczyły pytania od wielu, z blisko stu uczestników turnieju – czy impreza będzie kontynuowana za rok, gdyż bardzo się spodobała. A przyjechali oni nie tylko na zaproszenie PKP, ale także i brata Jerzego z Zakonu Ojców Kapucynów.

Cyrkowa historia klasztoru

Jak przystało na teren klasztorny, impreza zaczęła się Mszą Świętą polową, którą celebrowało trzech polskich księży; ksiądz prof. Jan Przybyłowski z Papieskiej Akademii Teologicznej; ks. dr Józef Chrzanowski ze Szwecji i ks. dr Adam Jaczewski z Warszawy. Tuż po mszy organizatorzy zabrali się do przygotowania turnieju siatkówki, a pozostali uczestnicy zwiedzali całą posiadłość, na której znajduje się zabytkowy klasztor otoczony przepięknym parkiem z miejscami na piknik oraz z boiskiem do siatkówki, jak również z małą plażą na brzegu pobliskiego jeziora. Brat Jerzy oprowadzał grupki kilkunastoosobowe po tym historycznym budynku, zbudowanym w 1916 roku dla słynnego na owe czasy cyrku siedmiu braci Ringling. Jak się dowiadujemy, w końcu lat sześćdziesiątych budynek razem z całym parkiem, został zakupiony przez polskich duchownych z zakonu Kapucynów. W ciągu kilku lat budynek został przerobiony na klasztor. Później jednak zapomniano o nim i teraz wymaga kapitalnego remontu. Znajduje się w nim kaplica, dwadzieścia celi/pokoi, piękna sala kominkowa, fascynująca biblioteka i wiele innych pomieszczeń.

Eliminacje do finału

Ostatecznie do turnieju zapisało się sześć drużyn. A oto one w kolejności zgłoszenia. #1-ClassicTravel, kpt. Konrad Majcherczyk, średnia wieku:17 lat; #2- Bazarynka.com, kpt. Mateusz Domagała, sw,-29 lat; # 3-Polish Yellow Pages, kpt. Kazimierz Szosler, sw,-27 lat; #4-Organizacja Studentów Polskich, kpt. Magdalena Pietrzak, sw,-25 lat; #5-Czerwone Byki, kpt. Daniel Piwowarski, sw,-26 lat; #6-Grupa Kapucyni, kpt. ks. Józef Chrzanowski, sw,-30 lat.

Zespoły te drogą losowania zostały podzielone na dwie grupy eliminacyjne A i B w których każdy zagrał z każdym i z tych eliminacji, zwycięzcy zagrali o miejsce pierwsze czyli o puchar Western Union. Natomiast zdobywcy drugich miejsc zagrali o miejsce 3. w turnieju. Drogą losowania w grupie A znalazły się zespoły no 1, 5 i 6, a w grupie B zespoły 2, 3 i 4. Szczególnie zacięte pojedynki toczone były w grupie B, gdzie poziom trzech drużyn był dość wyrównany. Pasjonujący był pojedynek pomiędzy zespołami Bazarynki i Studentów, gdzie w pierwszym secie wygrali Studenci 25 – 23, aby przegrać w drugim 18 – 25 i wygrać trzeci set 15 – 13. Niemniej zacięty trzy-setowy mecz stoczyli Studenci z drużyną Polish Yellow Pages, przegrywając pierwszy set do 19, aby w drugim wygrywać też do 19. W trzecim jednak secie nie dali szansy drużynie Polish Pages wygrywajac 15 do 6. Drużyna Organizacji Studentów Polskich wygrała oba mecze i zajęła pierwsze miejsce w grupie B, stając się pierwszym finalistą turnieju.

W grupie A, zdecydowanie najlepsza była młodzież grająca w reprezentacji Classic Travel, składająca się z czterech Majcherczyków, Pawła, Piotra, Michała i Konrada oraz Izabeli Wnękowicz, córki Ludwika, właściciela Doma Export. W drużynie tej grał (i to bardzo dobrze) najmłodszy uczestnik turnieju, 12-letni Michał Kosteczka. Wygrali oni zdecydowanie oba mecze – najpierw z drużyną reprezentującą gospodarzy- Kapucynów, 2 do 0 (w setach: 25 do 11 i 25 do 12), a następnie z zespołem Czerwone Byki, też 2 do 0 (w setach: 25 do 13 i 25 do 10).

Młodzieżowy regulamin turnieju

Aby cały turniej nie zamienił się ostre męskie mecze, organizatorzy postanowili wprowadzić nowość polegającą na odmłodzeniu zespołów poprzez obowiązkowe wprowadzenie do każdej drużyny minimum 2 uczestników poniżej 20-go roku życia oraz jednej kobiety. W przypadku jednak, gdy w drużynie nie byłoby osób poniżej 20 lat, lub też nie byłoby kobiety, drużyna ta otrzymywała punkty karne, doliczane do każdego seta w każdym meczu, a więc 2 punkty za brak jednego uczestnika poniżej 20 lat i 3 punkty za brak kobiety. Zatem drużyna w której byli sami mężczyźni powyżej 20 lat otrzymywała aż 7 punktów karnych. Wszystkie sześć zespołów miało jednak w drużynie pleć piękną i tylko dwa z sześciu zespołów musiało się pogodzić z utratą dwóch punktów przy każdym secie za brak drugiego zawodnika poniżej 20 lat.

Wielki finał

Do walki o pierwsze miejsce i o puchar Western Union, stanęły dwie drużyny, wydawało by się równe sobie. Jedna reprezentująca Organizacja Studentów Polskich, która składała się z czterech zawodników i dwóch zawodniczek, grających ze sobą od ponad roku minimum raz w tygodniu, a druga – drużyna Classic Travel – grająca w jednolitych czerwonych koszulkach z dużymi białymi orłami z napisem Polska, miała za sobą zaledwie dwa treningi, i brak doświadczenia w turniejach. Mecz zaczął się od niespodziewanego prowadzenia 6 do 1 przez młodzież z Classic Travel, a to dzięki bardzo dobremu serwowaniu przez Konrada Majcherczyka. Jednak doświadczenie, a przede wszystkim zgranie zespołowe drużyny Studentów Polskich, szybko wzięło górę i wygrali oni cały set do 15.

Drugi set już od samego początku był bardzo wyrównany. Walczono zaciekle o każdą zagrywkę, co szczególnie podobało się publiczności, nagradzającą brawami to jedną, a to drugą drużynę. Prowadzenie zmieniało się co chwila. Żadna drużyna nie była w stanie osiągnąć kilkupunktowej przewagi. Przy stanie drugiego seta 26 do 25 dla drużyny Classic Travel, pojawiła się szansa zdobycia punktu i wygrania seta , co dawałoby jej szansę wygrania trzeciego seta i całego meczu. Popełniono jednak błąd odbierając nerwowo za długą piłkę serwową, która niechybnie wylądowałaby poza linią boiska. Ta pomyłka rozbiła ich koncentrację i w rezultacie drużyna Studentów Polskich szybko zdobyła kolejne 3 punkty wygrywając drugi set i tym samym cały mecz 2 do 0. Gdy twarze zwycięzców tryskały radością, na młodych twarzach przegranych malowały się zawód i rozczarowanie. Młodzież długo nie mogła zapanować nad swoimi emocjami, po kryjomu wycierając łzy z rozpalonych słońcem policzków. Dla wielu z obecnych kibiców, to oni byli zwycięzcami tego turnieju.

Nagrody i sponsorzy

Głównym sponsorem całego turnieju była firma Western Union, która przeznaczyła łącznie $1,000 na nagrody pieniężne i na puchar dla zwycięskiej drużyny. Dodatkowo, każdy z uczestników otrzymał wiele drobiazgów, w tym koszulki i czapeczki firmy. Kapitan drużyny Organizacji Studentów Polskich, Magdalena Pietrzak odebrała z rąk Olgi Sakiewicz – Manager Western Union, Puchar przechodni tej znanej firmy za zajęcie pierwszego miejsca oraz czek na $360. Drużyna Classic Travel otrzymała czek na $180 za zajęcie drugiego miejsca, a drużyna Polish Yellow Pages, która zajęła trzecie miejsce, otrzymała czek na $120, który przeznaczyła na potrzeby klasztoru Kapucynów. Wszyscy siatkarze z trzech pierwszych drużyn otrzymali również prezenty od firmy Adamba Imports, na które składały się jak zawsze pięknie zapakowane produkty tej firmy, jak wódki Luksusowa i Żubrówka czy też soki i produkty spożywcze. Natomiast firma Satelitarna Polsat, Inc., z Brooklyn obdarowała siatkarzy zestawami CD i MP3 Players. Firma ta była również fundatorem pucharu dla Najlepszej Zawodniczki całego turnieju. Z rąk jej właściciela Jerzego Ziemby, puchar odebrała Paulina Kusiak z drużyny Studentów Polskich. Znana polonijna firma Polish Yellow Pages z których książek korzysta cała Polonia, ufundowała puchar dla Najlepszego Zawodnika całego turnieju. Został nim Paweł Kupicz. Z rąk Kazimierza Szoslera – przedstawiciel firmy otrzymał piękny puchar. Najlepszy zawodnik i zawodniczka turnieju otrzymali również czeki na $75 każdy oraz książki Jerzego Majcherczyka „Zdobycie Rio Colca” i Elżbiety Baumgartner „Jak działa giełda”.

Sponsorami medialnymi I Polonijnego Turnieju Siatkówki o Puchar Western Union są gazety: Nowy Dziennik, 2TygodnikPolonijny i Gwiazda Polarna oraz portale internetowe: Poland.us, Bazarynka.com oraz NY.pl.

Gorąco dziękujemy sponsorom, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Do zobaczenia za rok na II-Polonijnym Turnieju Siatkowki.