Polonijny Klub
Podróżnika

13 Bal Podróznika – 14 Lat Działalności

6 luty 2010. Sala Balowa FIESTA, Wood-Ridge, NJ.

Mimo przeciwności- podróżnicy bawili sie znakomicie…

Przed 13 Balem Podróżnika pietrzyły się róznego rodzaju przeciwności. Najpierw okazało się, iż o tej samej porze walczy znany bokser Tomek Adamek, który zresztą uczestniczył w poprzednich balach podróżnika. Na kilka dni przed balem okazało się iż ma nadejść snieżny sztorm i nikt nie dojedzie. Wróżono, że to wszystko z powodu iż jest to trzynasty bal – czyli musi być pechowy!

I co się okazało, śnieżna zawierucha omineła Wood-Ridge, a tych którzy wybrali walkę Adamka zamiast Balu, było niewielu a zresztą zaraz po walce i oni przyjechali na Bal. Zwyciężyła renoma i prestiż naszgo Balu. Na Sali Fiesta bawiło się 259 członków i sympatyków Polonijnego Klubu Podróżnika. A byli wsród nich: kilkunastu agentów podróży skupionych w SPATA (Stowarzyszenie Polonijnych Agencji Podróży), kilkunastu lekarzy różnych specjalności, duża grupa ludzi kultury i sztuki, a także dziennikarze. Największą jednak liczebnie grupę stanowili podróznicy i polonijni biznesmanii. Byli goście nie tylko z pobliskich stanów, ale również z Florydy, Północnej Karoliny, Virginii a także z Polski.

Nie zapomnijmy polonijnej młodzieży, która jak co roku siedziała razem bezalkoholowych stołach. A była ich rekordowa ilość – 31,

Większość z nich to chłopcy, którzy zjawili sie aby poznać Gościa Specjalnego 13 Balu Podróznika najpiękniejszą nastolatkę New Jersey 2010 roku!

Prelekcje przed zabawą…

Co prawda Bal rozpoczął się o godzinie 8 wieczorem ale już godzinę wcześnie rozpoczęły się prezentację. Najpierw Prezes Polonijnego Klubu Podróżnika przypomniał najważniejsze osiągnięcia minionego 14 roku działalności a zaraz po nim Gość Honorowy Balu Jacek Pałkiewicz przedstawił swoje najważniejsze życiowe osignięcia w prezentacji noszącej tytuł; Życiorys podróżnika z pasją życia.

Jerzy Majcherczyk pokazał kilkanaście planszy ze zdjęciami dokumentującymi 18 różnych akcji. A było w śród nich: 12 prezentacji, bal i wigilia klubu, oraz 6 wycieczk i turystycznych wypraw, które w większości prowadziły „Śladami Polaków”. Blisko tysiąc osób wzięło udził w tych wszystkich akcjach.

Pałkiewicz zaś, swoją prezentację rozpoczął od pokazania 2 minutowego filmu a w chwile pózniej kilkunastu plansz ze zdjęciami przedstawiającymi zakres odbytych wypraw i podróży w różne zakątki naszej Ziemi. Jak podkreślał gość – „Był wszędzie gdzie chciał być”.

Rozpoczęcie Balu…

W czasie „coctail hour’s” na sali pojawiły się różnego rodzaje smakołyki z których dużym wzięciem cieszyły się placki ziemniaczane oraz morskie zakąski. W tym samy czasie na sale balowa przybywali kolejni goście witani przez przesa i wice prezesa Klubu w towarzystwie Jacka i Eryki.

Kilka minut po godzinie 9 wieczorem rozpoczęło się oficjalne otwarcie 13 Balu Podróżnika.

Słowami – …Witam was i kocham was… – powitał wszystkich zebranych Jerzy Majcherczyk. W ten sposób podziękował uczestnikom za to, że nie wystraszyli się złych prognoz pogody i że wybrali bal zamiast boksu. Obiecał również, iż wszyscy uczestnicy tego 13 Balu zostaną specjalnie potraktowani za rok na jubileuszowym balu 15 lecia Polonijnego Klubu Podróznika.

Sala nagrodziła jego powitanie gromkimi oklaskami.

Goście i Sponsorzy 13 Balu

Tuż po tym emocjonalnym wstępie Majcherczyk zaprosił na parkiet honorowych gości balu; Jacka Pałkiewicza i Eryke Szymańską. Przypomnijmy w kilku słowach, iż Jacek Pałkiewicz to wybitny polski podróznik, odkrywca i badacz, dziennikarz i autor ponad 20 książek. Jest on członkiem elitarnego Królewskiego Towarzystawa Geograficznego w Londynie. W Polsce jest odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi a we Włoszech jest Kawalerem Orderu Zasługi. Natomiast Erica Szymanski, jest nowo wybraną Miss Teen New Jersey USA 2010.

W chwilę później dołaczyli do nich: Jan Rudomina, dyrektor PNTO (Polski Osrodek Informacji Turystycznej); Jagoda Minkowicz – Prezes SPATA, którzy w bardzo krótkich wystapieniach przywitali uczestników balu. Tradycją balu już jest, że bardzo specjalnie witani są przedstawicieli głównych sponsorów Klubu i Balu. Western Union reprezentowali: Juliana Beliltseva – Marketing Manager i Ali Cinar – Product Manager na Europę; Polskie Linie Lotnicze LOT reprezentował dyrektor Marek Kasiak; Wawel Sawings Bank reprezentowała Monika Sadej kierownik oddziału w Garfield, a Polsko Słowiańską Unie Kredytową prezes zarządu Tomasz Bortnik. Warto dodać, iż każdy z głównych sponsorów zajmował cały 10 osobowy stół za którym wisiały ich firmowe banery.

Na środek sali zostali również zaproszeni przedstawiciel Nowego Dziennika w osobie nowego redaktora naczelnego Jana Latusa, oraz Super Expressu w osobie pani Beaty Pierzchały nowego prezesa gazety. Obie te gazety bardzo mocno wspieraja działaność klubu często publikując teksty o jego działalności.

W podziękowaniu za wsparcie i patronat, cała sala odśpiewała wszystkich przedstawicielom firm i biznesów tradycyjne „100 lat”, wznosząc toast kieliszkiem szampana.

List od ambasadora…

Warto podkreślić, iż już od ośmiu lat Honorowy Patronat nad Balem Podróżnika roztacza Ambasador Polski w USA. List jego Ekscelencji Roberta Kupieckiego został w całości opublikowany w Katalogu Balu, w którym znajdują się również inne listy w tym od gościa honorowego ubiegło rocznego balu – astronautu polskiego pochodzenia Scotta Parazynskiego, Ph.D. W liście od ambasadora czytamy:

“Jestem zaszczycony mogąc roztoczyć swój patronat nad XIII Balem Podróznika. Proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje z okazji XIV rocznicy założenia Klubu”..dalej czytamy:… Przedsięwzięcia, których podejmuje się Polonijny Klub Podróżnika stanowią cenny wkład Polaków żyjących w USA oraz Amerykanów polskiego pochodzenia w rozwój nauk przyrodniczych. Działalność Klubu potwierdza, że Polonia chce i potrafi angażować się w inicjatywy, które nie tylko mają istotne znaczenie poznawcze, ale też przynoszą chwałe Polakom na całym świecie”. Te słowa zobowiązują i zapewne będą mobilizować cały klub do dalszej aktywnej działalności.

Dobra zabawa = Zambrowiacy

Tak dobrze grającego zespołu jak Zambrowiacy i z tak dobrze dobranym repertuarem nie jest łatwo znaleść w polonijnym srodowisku wschodniego wybrzeża USA. Gdy grają to już po paru chwila parkiet wypełnia się całkowicie. Trudno usiedzieć za stołem mając nawet przed soba pyszne potrawy, które od lat serwowane są w Sali Balowej Fiesta, gdzie polonijni podróżnicy bawią się już po raz jedenasty.

Piękno i talent Erici Szymanskiej

Ogromne wrażenie na wszystkich gościach Balu Podróżnika wywarła najpiękniejsza nastolatka stanu New Jersey, Erica Szymanski. Wrażenie to zostało spotęgowane nie tylko jej występem artystycznym, kiedy to zaspiewała dwie piosenki i zagrała dwa krótkie koncerty skrzypcowe, ale nade wszystko zaimponowała swoją skromnością i wrażliwością. Pięknie zapowiedziana przez jej polonijnego promotora Janusza Sporka Erica zaspiewała najpierw piosenkę „Matka” z repertuaru Violetty Villas a następnie

bardzo trudną piosnekę z repertuaru Ewy Demarczyk „Grande Valse Brillante. Wielkie gratulację należą się tutaj rodzicom Erici ( na balu była mama Krystyna) za tak wspaniałe wychowanie córki. Jesteśmy przekonani, iż jej słowianska uroda a zarazem skromność oraz talenty muzyczno- wokalne zaprowadzą ją na tron najpierw Miss Teen USA a pózniej do tytułu najpiekniejszej kobiety świata. Tego jej wszyscy życzymy z głębi naszych serc.

Dyplom dla Honorowego Gościa

W jednej z krótkich przerw odbyła się uroczystość wręczenia Dyplomu Honorowego członka Polonijnego Klubu Podróżnika, który otrzymał Jacek Pałkiewicz. Był bardzo tym wyróżnieniem zaskoczony ale i dumny. Redaktor Janusz Szlechta – przewodniczący jury konkursu literackiego ogłoszonego w pażdzierniku 2009 przez Polonijny KlubPodróznika i Nowy Dziennik wręczył dyplom za zajęcie drugiego miejsca Edwardowi Bochnakowi a Malgosia Majcherczyk właścicielka Classic Travel, kóra to agencja ufundowała wszystkie nagrody do tego konkursu przekazała Bochnakowi czek na $300.

Konkurs na stroje…

Po północy odbył się wyczekiwany konkurs na prezentację stroju z niedawno odbytej podróży. Do konkursu zgłosiło się trzech uczestników. Pierwsza była Kasia Demare z Florydy, która zaprezentowała strój karnawałowy z Rio de Janeiro z Brazylii. Jak mocno podkreślała w stroju osobiście uczestniczyła w paradzie karnawałowej na Sambodromie w 2008 roku idąc w szkole samby „San Miguel”. Drugim uczestnikiem okazał się Michał Majcherczyk najmłodszy syn prezesa Klubu Podróznika. Michał zaprezentował również strój z Brazylii ale jakże inny, bo był to strój „żigolo” czyli strój chłopca – kochanka wszystkich dziewcząt. Trzecim – i to dość przez przypadek uczestnikiem konkursu został Greg Gustaw, który zaprezentował strój z Arizony. Prezes Majcherczyk powołał jury konkursu w skład którego znalezli się: Jacek Pałkiewicz – kierownik, Beata Pierzchała- Super Express, Jan Latus- Nowy Dziennik i Monika Sadej – Wawel Bank.

W rytm samby Kasia i Michał a pózniej i Greg zatanczyli prezentując swoje stroje. A jak tanczyli – zobaczmy na zdjęciach. Jury nie miało wątpliwości i pierwszą nagrodę otrzymała Kasia Demare. Natomiast Michal i Greg otrzymali ex-ekwo trzecie miejsce. Nie za bardzo zgodzili się z tym goście balu, którzy gromkimi oklaskami wyróżnili Michała, którego prezentacja była najbardziej impulsywna i wywołala ogromne salwy śmiechu.

Pierwszą nagrodę w wysokości $300 Kasia odebrała z rąk Kariny Tarnawskiey reprezentującej Western Union.

Gdy zbliżał się koniec balu, na sali bawiła się jeszcze połowa jego uczestników, starając się wykorzystać każdą chwilę do tanca, gdyż nie tak szybko nadarzy się okazja do następnej takiej zabawy.

Zapraszamy cała Polonię do uczestniczenia w naszych akcjach a także korzystania z usług jakie oferują nasi sponsorzy. Działajmy w myśl zasady: „Popierajmy tych, którzy popieraj nas, a wtedy wspólnie zbudujemy silniejszą Polonię”.

Sponsorzy klubu:
LOT Polish Airlines; Western Union; Wawel Savings Bank; Polish & Slavic Federal Credit Union

Sponsorzy Medialni XIII Balu i Polonijnego Klubu Podroznika:
Super Express; Nowy Dziennik; Radio Rytm; Gwiazda Polarna.

Sponsorzy 13 Balu Podróżnika i pobytu Jacka Pałkiewicza w USA:
Classic Travel; PNTO; SPATA; Sezam Agency; Linden Medical Group; Victoria Consulting & Develop; L.U.Transport; Polsat Inc; P.Huskowski,M.D; Clifton-Wallington Medical Group; Inter-Connection Electric; Z.Moszczynski,M.D; Scena Polska; Salon Rock; Penang Restaurant; Żywiec; Integrate Comfort System; Jesioniowaska, M.D; Anna/Tadeusz Pyz, M.D; AutoMarketUSA: Auscor Transportation oraz United Poles F.Credit Union; Sliwowski MD; RAMKO Auto Rep; MarFilmStudio; Palka Electric; ReMax J.Gajda; EZUniverse; Chameleon Colors; Kuzemaczak Esq; Lester Autor Repair; Majsiak CPA

Dziekujemy Za Wsparcie!
Zachecamy do korzystania z uslug tych firm i organizacji. Wspierjamy się wzajemnie a razem staniemy się liczcą siła!