Polonijny Klub
Podróżnika

Kiedy najlepiej jechać do Machu Picchu?

Pora deszczowa minęła i perła inkaskiej cywilizacji jest już otwarta dla zwiedzających. Nie wszystkim udało się ją zobaczyć zwłaszcza, gdy wybrali się do Peru w złym czasie. Jeśli nie możemy liczyć na rzetelność organizatorów wyjazdów, zapoznajmy się z poniższymi informacjami na temat sezonów pogodowych w Peru.

Machu Picchu już otwarte. Ale czy agencje podróży wyciągnęły z tych wydarzeń wnioski? Na to pytanie odpowiedź prawdopodobnie dostaniemy dopiero podczas następnego sezonu deszczów, kiedy znów te słynne i tajemnicze ruiny miasta Inków znajdą się pod ulewnymi deszczami, drogi do nich zostaną zalane ogromnymi “huaycos” czyli błotnymi lawinami, a mosty kolejowe i drogowe – zerwane. A turyści być może znów usłyszą o “sile wyższej”, która spowodowała, że nie mogą tam dotrzeć.

Od 1 kwietnia, po czterdziestu kilku dniach, droga do Machu Picchu stoi otworem dla wszystkich zwiedzających. Jak podaje peruwiańskie ministerstwo turystyki, Peru straciło ponad 180 milionów dolarów wpływów z turystyki przez blokadę, jaką matka natura nałożyła na turystów spragnionych tej perły inkaskiej cywilizacji. Kto wie, może chciała dać temu specjalnemu miejscu trochę odpoczynku od zadeptywania przez tysiące turystów.

Zachodzi pytanie, dlaczego peruwiańskie ministerstwo turystyki a także wyspecjalizowane agencje – czyli operatorzy lokalni w Limie czy Cuzco, których używają agencje podróży z całego świata, nie poinformowały właśnie tych agentów o tym, że jest w Andach i Amazonii peruwiańskiej pora deszczowa, z którą łączyć się mogą poważne komplikacje związane z zobaczeniem Machu Picchu i innych miejsc w tym rejonie tego pięknego kraju? Być może taką informację jednak przekazano i została ona po prostu zignorowana prze te właśnie agencje czy organizatorów turystyki? Jak było, tego niestety nie wiemy?

Domyślać się mogę tylko, że chodzi właśnie o zyski, które przedkłada się nad rzetelność informacji i nad prawdę o tym, że jadący do Machu Picchu i Amazonii turyści właśnie w miesiącach od połowy grudnia do końca marca, mogą nie zobaczyć tego jednego z “7 Cudów Świata” do których zalicza się Machu Picchu.

No cóż, już przecież w aplikacjach, zaznacza się a raczej zabezpiecza się taki organizator/agencja, że nie ponosi winy za tak zwany “acts of God”. Zrozumiałe są trzęsienia ziemi, których nie jesteśmy w stanie jeszcze dokładnie przewidzieć, ALE o tym, że ulewne deszcze padają w Andach, tam gdzie jest Machu Picchu to wiemy od czasów jak się tylko rozpoczęła tam turystyka. Czy jest to więc uczciwe? Czy jest to zgodne z etyką organizatora (agenta) podróży, aby o tym wprost nie poinformować turysty, któremu oferuje się wyjazd właśnie w tym okresie? No cóż dla jednych Jest ważna etyka, dla innych liczą się tylko dolary.

Jednym z celów działalności Polonijnego Klubu Podróżnika jest przekazywanie swoim członkom i sympatykom, a także wszystkim turystom, rzetelnej informacji potrzebnych do podróżowania. Rozpoczniemy więc od podania informacji o podróżowaniu po Peru. Jak wynika z powyższego tekstu, aby turyści trafiali do Machu Picchu i innych miejsc w Peru w okresie poza porą deszczową, pozostaje tylko jedna możliwość – ich świadomy wybór terminu wyjazdu:

Rejony Peru

Całe Wybrzeże Pacyfiku – Sucho cały rok, z tym, ze od kwietnia do października nad środkowym wybrzeżem (Lima) wiszą chmury całkowicie lub częściowo blokując promienie słoneczne. Czasami spada tzw. garuja, drobny deszczyk. Przez pozostała część roku świeci słonce.

Andy – Najsilniej pora deszczowa daje się we znaki od początku stycznia do 21 marca. Od połowy listopada do końca grudnia często pada, ale już nie tak intensywnie. Podobnie – od 22 marca do końca kwietnia. Najlepszy/ najpewniejszy okres na zwiedzanie – od połowy maja do końca września.

Amazonia – Wschodnie zbocza Andów i zachodnia Amazonia to rejony, gdzie najtrudniej precyzyjnie określić klimat, ze względu na mikroklimaty w wysokich górach i głębokich dolinach. Generalnie, pora deszczowa zaczyna się w tym rejonie w końcu grudnia i trwa aż do początku kwietnia. Wtedy też nie poleca się zwiedzania peruwiańskich atrakcji w Andach (np. Machu Picchu). Najlepiej rozpocząć podróżowanie w końcu kwietnia.

Zjawisko El Niňo powinno występować regularnie, co 4 lata, ale tegoroczne nastąpiło dopiero po 7 latach. Warto interesować się jego przebiegiem, bowiem w czasie, gdy występuje, opady są bardziej intensywne i okres deszczów się wydłuża!

Powyższe informacje zebrano podczas licznych wycieczek i wypraw organizowanych przez Polonijny Klub Podróżnika; pochodzą one także z innych wiarygodnych źródeł.

Klub nigdy nie organizował i nie będzie organizował wyjazdów do Peru w porze deszczowej.