Polonijny Klub
Podróżnika

Jak Nie Zostać Oszukanym w Planowaniu Podróży?

Zbliżające się wakacje powodują że zaczynamy myśleć a nawet robić wstępne plany na wycieczki w najbliższe i dalekie okolice a nawet do innych krajów. Podobnie dzieje się z różnego rodzaju naciągaczami, którzy pragnąc wykorzystać to urlopowe nastawienie, zalewając nas ogromną ilością nieprawdopodobnie tanich i atrakcyjnych wyjazdów. Aby rozpoznać tych prawdziwych i solidnych tour operatorów od tych hosztaplerów, podajemy państwu osiem podstawowych reguł którymi warto się kierować, gdy zamierza się wybrać i zarezerwować wycieczkę często naszych marzeń na którą odkładaliśmy każdy grosik długo i cierpliwie.

A oto: 8 ostrzegawczych sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że możesz paść ofiarą oszustwa.

 1. Ceny wygląda na podejrzanie niskie.
 2. Zostaniesz powiadomiony telefonicznie, lub listownie że wygrałeś jakąś podróż na jakiejś loterii w której nigdy nie brałeś udziału i abyś zadzwonił na bezpłatny numer 800 i odebrał nagrodę, której nigdy nie wygrałeś.
 3. Jakaś firma telemarketingowa zadzwoni do Ciebie oferując jakąś unikalną i super tanią wycieczkę, pod warunkiem, że podejmiesz natychmiastową decyzję podasz im numer karty kredytowej przez telefon lub wyślesz czek lub money order pocztą ekspresową.
 4. Telefoniczny sprzedawca, który oferuje Ci jakąś tanią wycieczkę, chce abyś natychmiast podjął decyzję zapłaty zanim wyśle Ci on kompletną informacje o tej wycieczce, łącznie z ceną, programem i warunkami płatności i uczestnictwa. Sam natomiast nie jest chętny podać Ci swojego nazwiska i nazwy firmy z kompletnym adresem.
 5. Jeżeli oferta jakiejś bardzo taniej wycieczki wymaga również wykupienia członkostwa w jakimś klubie lub zapłaty za koszty administracyjne. Okazać się może później, że członkostwo w klubie lub te koszty są ogromnych rozmiarów.
 6. Jeżeli oferta jakiejś bardzo taniej wycieczki wymaga również wykupienia dodatkowych usług, których cena zostanie podana później.
 7. Aby wziąć udział w jakiejś taniej wycieczce musisz natychmiast wpłacić depozyt lub zapłacić za całość, ale musisz poczekać z potwierdzeniem daty wyjazdu.
 8. Oferta którą otrzymałeś na jakąś wycieczkę zamiast w finalowym programie mieć konkretne nazwy hoteli i linii lotniczych ma tylko “hotel pierwszej klasy” i “jedna z głównych linii lotniczych”.

Niestety, Stany Zjednoczone, ten wydawało by się najbardziej cywilizowany kraj świata, to istna dżungla w której mogą grasować właśnie takie firmy oferujące dla łatwowiernych “super okazyjne i super tanie” wycieczki. Aby się uchronić od “naciągnięcia” należy zadać kilka podstawowych pytań z żądaniem jasnych odpowiedzi, lub w ogólne odwiesić słuchawkę odpowiadając – dziękuje nie jestem zainteresowany!

Jeżeli jednak decydujemy się na dalszą rozmowę, gdyż wycieczka wydaje się nam bardzo interesująca i akurat marzyliśmy o takiej, to należy wtedy zażądać przysłania następujących informacji:

a. szczegółowego programu wycieczki z ostatecznymi cenami i warunkami płatności,
b. informacji o firmie/agencji w tym nazwiska właściciela lub kierownika,
c. przynależności do krajowych i międzynarodowych organizacji turystycznych, dwie najważniejsze to

 • IATA- International Associations of the Travel Agents i
 • ASTA – American Society of Travel Agents) a w przypadku agnecji polonijnej również o
 • SPATA- Stowarzyszenie Polonijnych Agentów Podrózy. Można również zapytać o członkostwo w
 • BBB – Better Business Bureau.

W przypadku odmowy przysłania takich informacji należy zakończyć rozmowę. Natomiast gdy takie informacje się otrzyma, to i wtedy czasami warto skonsultować je ze swoim agentem podróży lub też biorąc pod uwagę powyższe 8 ostrzeżeń, kierować się własną intuicją.