Polonijny Klub
Podróżnika

Blisko 300 gości bawilo sie na 15 Balu Podróżnika

>>Zobacz foto-relacje z 15 Balu Podróżnika<<

 

Ach, co to był za bal…

Jak co roku, w 15. Balu Podróżnika zorganizowanym z okazji 16-lecia działalności Polonijnego Klubu Podróżnika, wzięło udział blisko 300 gości. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowili: właściciele biznesów (prawie 80), lekarze (prawie 30), agencji podróży (ponad 20), polonijna młodzież (ponad 40), dziennikarze i reporterzy (prawie 20). Pozostałą grupę stanowili podróżnicy i sympatycy PKP.

Głównym gościem 15. Balu była najsłynniejsza obecnie w Polsce podróżniczka i reporterka, autorka ponad 40-książęk, Beata Pawlikowska.

Bal prowadził prezes klubu Jerzy Majcherczyk, a honorowy patronat nad nim objął Ambasador RP w USA, który w liście przesłanym na ręce prezesa napisał m.in.:

„Szanowny Panie Prezesie,
Z przyjemnością po raz czwarty obejmuje honorowym patronatem Bal Podróżnika w Wallington w New Jersey. Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze gratulacje z okazji XVI rocznicy założenia Klubu.

W ciągu minionych lat swojej działalności, Klub skupiał się na promowaniu polskich osiągnięć badawczo-naukowych, jak również na współpracy z Polonią oraz młodzieżą polską. Jestem wdzięczny kierownictwu Klubu oraz jego działaczom za niesłabnący entuzjazm i zaangażowanie w propagowaniu polskiech tradycji krajoznawczych.

(…) Życzę Panu Prezesowi oraz członkom Klubu udanego wieczoru jubileuszowego oraz by planowane w tym roku przedsięwzięcia odniosły sukces nie mniejszy niż inicjatywy w minionych latach.
Z poważaniem
Robert Kupiecki”

Prelekcje przed zabawą

Co prawda Bal rozpoczął się o godzinie 8:00 wieczorem, ale już godzinę wcześniej rozpoczęły się prezentacje. Najpierw prezes Polonijnego Klubu Podróżnika przypomniał najważniejsze osiągnięcia minionego roku, a po chwili podsumował całe 16 lat działalności PKP, bardzo owocnej, o czym mówią liczby: 222 różnych akcji; prelekcji i spotkań, wieczorów autorskich i wigilii, wyjazdów szkoleniowych i kursów, pikników i bali, w których łącznie wzięło udział 19.850 osób (iczba nie obejmuje uczestników wypraw). Klub gościł 72 prelegentów, z których 25 przybyło z Polski.
Następnie swoją prezentacje rozpoczęła Beata Pawlikowska, która przez ponad 30 minut odpowiadała o sobie i o swoich podróżach. Pytaniom do prelegentki nie było końca.

Cocktail Hour

Tuż po prezentacji, od 8:00 do 9:00 wieczorem, goście balu mieli okazję nie tylko skosztować wielu przysmaków kuchni Royal Manor, zdominowanej przez zdrową polską żywność, ale również porozmawiać ze sobą przy sympatycznej muzyce granej “na żywo” przez Stanisława Nesterowicza. Natomiast przez następne sześć godzin do tańca przygrywali Zambrowiacy. Sale w których odbywał się cocktail hour, były udekorowane portretami Honorowych Gości poprzednich 14 Bali.
Z okazji tego jubileuszu przypominamy ich nazwiska:

I Bal Podróżnika – 24 stycznia 1998r. Konsualt RP w NY. Gość Honorowy nie zdążył na Bal
II Bal – 30 stycznia 1999r. Gość Honorowy Andrzej Zawada
III Bal – 5 luty, 2000 r, W Sali balowej Fiesta. Gość Honorowy Krzysztof Wielicki
IV Bal – 3 luty 2001r. Gość Honorowy Maciej Kuczynski
V Bal –  9 luty 2002r.  Gość Honorowy prof. Zdzisław J.Ryn
VI Bal – 8 luty 2003r. Gość Honorowy Marek Kaminski
VII Bal – 31 stycznia 2004r. Gość Honorowy Elżbieta Dzikowska
VIII Bal – 5 luty 2005r. Gość Honorowy Olgierd Budrewicz
IX Bal – 4 luty 2006r. Gość Honorowy Ryszard  Pawłowski
X Bal – 3 luty 2007r. Gość Honorowy Zbigniew Święch
XI Bal – 2 luty 2008r. Gość Honorowy Elżbieta i Andrzej Lisowscy
XII Bal – 7 luty 2009r. Gość Honorowy Scott Parazynski
XIII Bal – 6 luty 2010r. Gość Honorowy Jacek Pałkiewicz
XIV Bal – 5 luty 2011r. Gość Honorowy Wojciech Cejrowski.

Rozpoczęcie Balu

Na dużą salę balową gości zaprosili meksykańscy mariachis, śpiewając „Guadalajarę”, a później jeszcze słynniejszą „La cucarachę”.

Po pierwszych słowach powitania, Majcherczyk zaprosił gościa honorowego, ale – jak się okazało – nie mogąc doczekać się otwarcia balu, wybrała się na krótki wypad do… dżungli. Jednak na prośbę Jurka powróciła na salę. Ale w w jaki sposób! Wniosło ją w hamaku 4 młodych mężczyzn rozebranych do pasa. No i, wydało się jak Pawlikowska podróżuje po dżungli…
Gdy sala już ochłonęla z wrażenia, na środek zaproszono panią konsul Ewę Łukowicz- Oniszczuk, która w imieniu nieobecnej konsul generalnej, powitała wszystkich uczestników balu. Następnie gości powitał, pozdrowił oraz złożył gratulacje klubowi dr. Stanisław Sliwowski – prezes Kongesu Polonii Amerykanskiej w New Jersey.
Gdy głos zabrał Jan Rudomina, dyrektor Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Nowym Jorku, Majcherczyk rozczulił się i dodał, iż właśnie 4 lutego minęło dokładnie 30 lat, gdy przyleciał do Nowego Jorku po blisko 3-letniej wyprawie z Ameryki Południowej, aby zacząć nowe życie z 14 dolarami w kieszeni i z niebezpieczną tropikalną chorobą, którą się zaraził w ostatnich tygodniach blisko 3 lata trwającej wyprawy kajakowej po Ameryce.

Sponsorzy główni i medialni

Po wystąpieniu Honoraty Pierwoli, prezes Stowarzyszenia Polonijnych Agencji Podróży, na środek sali zostali zaproszeni przedstawiciele trzech głównych sponsorów Polonijnego Klubu Podróżnika: PLL LOT – Frank Joost, Western Union – Juliana Beliltseva, P-SFUK – Marzena Wierzbowska. Po chwili dołączyli do nich przedstawiciele mediów współpracujących z Klubem: Tadeusz Kondratowicz z Nowego Dziennika, Beata Pierzchała z Super Expressu oraz Ewa Strzałkowska z Polskiego Radia USA. Wszystkim odśpiewano 100 lat, jako wyraz podziękowania za wsparcie działalności Polonijnego Klubu Podróżnika.

Następnie odczytano listy: od Ambasadora RP i pani Poseł Joanny Fabisiak – wice przewodniczącej Komisji Łączności z Polakami za Granicą z gratulacjami z okazji 16-lecia Klubu

Niespodziewana wizyta

Jak się okazało, w Garfield, NJ, gdzie Bal Podróżnika był zorganizowany po raz pierwszy, Polonijny Klub Podróżnika ma też swoich sympatyków. Jedną z nich jest dr Donna Koch, za której to przyczyną na Balu pojawili się burmistrz Frank J. Calandriello z kilkoma radnymi. Przekazali oni nie tylko pozdrowienia dla wszystkich gosci balu ale również decyzje o przedłuzeniu Balu do godziny 3 rano, za co wszyscy podróżnicy byli im bardzo wdzięczni.

Najlepsi pisarze wsród podrózników

W przerwie balu ogłoszono wyniki III Konkursu Literackiego „Najpiękniejsza podróż mojego życia”. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości $600 przyznano Izabeli Macek z Berlina, która jednak nie otrzymała wizy amerykańskiej do polskiego paszportu i nagrody nie mogła odebrać osobiście. Natomiast laureat drugiego miejsca i nagrody $400, Maciej Swulinski z Edison, NJ, przyjechał na bal i odebrał ją osobiście z rąk prezesa Tadeusza Kondratowicza. Zdobywca trzeciego miejsca, Jóżef Kołodziej, również nie mógł odebrać nagrody osobiście. Warto dodać iż sponsorami nagród byli: SPATA, Western Union i Classic Travel.

Strój z podróży

W kolejnej przerwie, już po północy, rozegrano konkurs na najciekawszy strój 15. Balu Podróżnika. Do konkursu stanęło 3 zawodników, a raczej czterech, gdyż była w wśród nich jedna para.

Jury w składzie: Beata Pawlikowska – przewodnicząca, dr Tadeusz Majchrzak z VitaMED (fundator pierwszej nagrody w wysokości $500), Grażyna Torbus z Choice Int. Agency (fundatorka drugiej nagrody $200) i dr Tadeusz Pyz (fundator trzeciej nagrody również $200), przyznało trzy równorzędne miejsca: Emilii Marszałkowski – za strój Murzynki z Południowej Afryki, Stanisławowi Josse za strój aborygena z Australii, oraz Tadeuszowi i Zosi Strzałkom za strój retro z Francji. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody po $300, po skrzynce piwa Żywiec, koszulki Nowego Dziennika i inne nagrody.
No, a dalej były już tylko pląsy w rytm muzyki Zambrowiaków…
Dodajmy, z oprócz wspomnianych mariachis z Meksyku, niespodzianką artystyczną balu był młody artysta z Australii, który zagrał, a raczej wirtuozersko zatrąbił na tradycyjnym instrumencie aborygeńskim „didgeridoo”.

Dziękujemy sponsorom

Cała ta działalność, była możliwa dzięki pomocy naszych głównych „corporate sponsors”: Western Union, Polskich Linii Lotnicze LOT, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, WAWEL Savings Bank, a organizacyjnie – Classic Travel.

Przy organizacji 15 Balu Podróżnika wsparły nas następujące organizacje i firmy:

SPATA- Society of the Polish American Travel Agents; PNTO-Polish National Tourist Office; AMTA; DOMA Export; CITY Sky Line; ATLAS Bank; Choice Int Agency; Clifton-Wallington Medical Group; VitaMED Family Practice; L.U.Transport; P.Huskowski, M.D; Linden Medical Group; Inter-Connection Electric; Z.Moszczyński,M.D; Anna & Tad Pyz, M.D; AUSCOR Transportation; Royal Manor; M&R Electric; Budd Larner, P.C; Vein & Skin Studio; EuroCare Cleaners; Evolution Beauty Salon i ŻYWIEC;

Bal wspomagali również:

NOVA Restoration; Prime Care Pediatrics; Jabco Environmental; Brooklyn Imports; J.Kuzemaczak Esq; Palka Electric; Studio88 Day Spa; AMN Corporation; TOP Build; The Victorian; EZ Universe; DISH Network i inni.

Nasi sponsorzy medialni to:
Super Express, Nowy Dziennik, oraz PolskieRadioUSA, a na Internecie to: www.NY.pl; www.Poland.us i bazarynka.com