Polonijny Klub
Podróżnika

BAL PODRÓŻNIKA Z KRZYSZTOFEM KOLUMBEM

Dr. Manuel Rosa Gościem Honorowym a Rafał Brzozowski gwiazdą 26 Balu Podróżnika

Nasz Bal Podróżnika przez te ćwierć wieku stał się poważną instytucją o ogromnym prestiżu wśród Polonii północno-wschodnie części USA. Bal po raz kolejny odbył się w eleganckiej restauracji Royal Manor w Garfield, NJ, w sobotę, 3 lutego 2024 roku. Gościem Honorowym 26. Balu Podróżnika był dr. Manuel Rosa, odkrywca prawdziwej historii o Krzysztofie Kolumbie a gościem specjalnym Rafał Brzozowski, który zadbał o to aby jego uczestnicy bawili się wysmienicie. I tak też było!

Już od momentu wejścia na Bal, goście byli witani i zapraszani do wspólnego zdjęcia przez samego Krzysztofa Kolumba w towarzystwie jego adiutanta kapitana Diego de Arana oraz Dr. Manuela Rosy. A tłem do zdjęcia były trzy ogromne banery, jeden z logami sponsorów balu i dwa przedstawiające historie Krzysztofa Kolumba.

Gwiazda z Polski na Balu Podróżnika

A mowa o Rafałe Brzozowskim, kóry nie tylko prowadził bal, ale też kilka razy na nim wystąpił. Śpiewał, zachęcał do wspólnego śpiewania i tańczył na parkiecie. Bo Rafał Brzozowski to polski piosenkarz, prezenter telewizyjny, konferansjer i osobowość medialna. Od kilku lat Rafał prowadzi najpopularniejszy show TVP „Jaka to melodia?” oraz „The Voice Senior”. Jest też muzyczną gwiazdą koncertów takich, jak: Letnia Trasa Dwójki i Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Kim był naprawdę Krzysztof Kolumb?

Jak zawsze ważnym elementem każdego balu jest spotkanie i prezentacja Gościa Honorowego. I tym razem tak było. Dr. Manuel Rosa rozpoczął wykład pod zaskakującym tytułem pt: „Polski król, który spłodził Kolumba”.

Dr Manuel Rosa wiele lat pracował na Duke University w Północnej Karolinie. Uważany jest za największy na świecie autorytet w zakresie wiedzy na temat Krzysztofa Kolumba. Uzyskał stopień doktora historii na Uniwersytecie Azorskim na podstawie rozprawy „Cristoforo Colombo contra Cristobal Colon”. Jego pełne przygód badania rozpoczęły się w 1991 roku, kiedy zdał sobie sprawę, że powszechnie przyjęta biografia tego światowej sławy odkrywcy jest pełna intrygujących luk. Co więcej, zauważył wiele niespójnych twierdzeń w oficjalnie przyjętej historii Kolumba.

Poświęcił pół życia na studiowanie oryginalnych dokumentów, kronik i listów. Wziął nawet udział w badaniach DNA Kolumba na uniwersytecie w Granadzie. Jego dochodzenie wykazało, że włoski tkacz z Genui, reklamowany jako nawigator, nie był tą samą osobą co szlachetny nawigator z Iberii. Zdobył dowody potwierdzające, iż prawdziwy Krzysztof Kolumb był synem polskiego króla, który – według znanych dotychczas źródeł historycznych – zginął w bitwie pod Warną.

Doktor Rosa wyjaśnił, dlaczego najsłynniejszy żeglarz i odkrywca Ameryki, nie jest wspominany w żadnych dokumentach sprzed 1487 roku. Okazuje się, że zmienił nazwisko w 1484 roku, kiedy przybył do Hiszpanii, aby ukryć swoją prawdziwą tożsamość. Oryginalne imię Kolumba brzmiało Segimundo Henriques.
Dr. Manuel Rosa przedstawił nam dokumenty, które zmieniają kolej życia króla Władysława III „Warneńczyka” i historię odkrycia Ameryki. Pisze o tym w swojej książce „Columbus. The Untold Story” (Kolumb. Nieopowiedziana historia). Jest to niewątpliwie najlepsza i najbardziej autorytatywna książka, jaką kiedykolwiek napisano o Kolumbie. Autor formułuje wiele niezwykłych twierdzeń i skrupulatnie je potwierdza. Każdy szczegół jest nieodpartym faktem, który sprawia, że po przeczytaniu jednego, chętnie się sięga po następny. Tę książkę czyta się nie tylko jako dzieło historyczne, ale także jako thriller szpiegowski oraz opowieść przygodową.

Amerykańskie wydanie tej książki „Columbus. The Untold Story” zostało uhonorowane nagrodą Independent Press 2017 oraz główną nagrodą „Columbus Award” na 10. Festiwal Mediatravel (Festiwal Cywilizacji i Sztuki Mediów) w Łodzi w 2017 roku.
Więcej informacji o jego książce i jego działalności można na www.ManuelRosa.net

Globus Niepodległości dla Manuela Rosy

26 Bal Podróżnika oficjalnie rozpoczęli Jurek Majcherczyk Prezes i Piotr Nawrot V-prezes Polonijnego Klubu Podróżnika. Życzyli wszystkim wspaniałej zabawy i na scenę zaprosili jako pierwszego polskiego konsula Metusza Dębowicza z Konsulatu w Nowym Jorku, który tak powitał gości balu. Następnie na scene został zaproszony Gosć Honorowy Dr. Manuel Rosa. Jurek i Piotr w towarzystwie konsula dokonali najważniejszej ceremoni otwarcia 26 Balu Podróżnika, jakim było wręćzenia Dr. Rosie Globus Niepodległości, który składa się z 2 części- jedna z nich to kręcąca się kula ziemska.

Na podstawie globusa jest następujacy napis:

GLOBE
OF INDEPENDENCE
of the Polish American Travelers Club
for
DR. MANUEL ROSA
An Outstanding independence researcher
Of the history of the discovery of America
02/03/ 2024 New York.

Po raz pierwszy Globus został ufundowany przez Polonijny Klub Podróżnika na 100. rocznicę niepodległości Polski. Jest wyróżnieniem przyznawanym co roku dla wybitnej osobowości za wyjątkowe osiągnięcia w eksploracji globu i sławienie Polski. Pierwszym laureatem był Krzysztof Wielicki, himalaista. Kolejnymi nagrodzonymi byli: Ricardo Kruszewski kajakarz z Argentyny, Adam Nawrot i Sonia Szczesna producenci filmowi z New Jersey i rok temu Marek Kaminski polarnik.

Podziekowania dla sponsorów

Po tej ceremonii na scenę zaproszeni zostali przedstawicieli głównych sponsorów balu a byli to: Agnieszka Kulikowska -Polskich Linii Lotniczych LOT, Małgorzata Majcherczyk – szefowa biura Classic Travel, Mariusz Moryl –Dyrektor Marketingu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i Piotr Majcherczyk – główny menadżer Bacik Company of NY. Osoby obecne na scenie otrzymały lampki z szampanem. Wszyscy goście wówczas wstali, również z lampkami szampana w rękach i zaśpiewali „Sto lat” dla organizatorów balu, jego sponsorów i oczywiście uczestników.

Do grona wymienionych już sponsorów dołączyli też: Beata Burdzy z Spencer Savings Bank a medialnymi sponsorami byli: Gwiazda Polarna, Nowy Dziennik i Bialy Orzel.

Następnie głos zabrał amerykanski gosć balu; Mr. Bill Spadea – znany polityk i kandydat na gubernatora stanu New Jersey, podkreślił, że Polacy stanowią liczną i ważną grupę mieszkańców w tym stanie. Podziękował za zaproszenie na to wspaniałe wydarzenie. Życzył wszystkim udanego balu i pięknego wieczoru.

Tanczne szaleństwo z Rafalem

Obsługa była wyśmienita. Do stołów młodzi kelnerzy przynieśli dania obiadowe. A do tego wspaniała muzyka prezentowana przez Rafała Brzozowskiego i DJa Kamila. Chciało się bawić, humory dopisywały. W pewnym momencie Rafał zszedł ze sceny, śpiewał i zaczął tańczyć wspólnie z paniami co wywołalo ogromny entuzjazm nie tylko u pań.

Niespodzianka z historii!

Kiedy opadły emocje, przed sceną pojawił się Krzysztof Kolumb (w roli tej Andrzej Pełczyński) wraz z adiutantem Diego de Arana (inaczej Antoni Litwinowicz). Zaprezentowali krótki spektakl, niczym w teatrze, którego głównym bohaterem był właśnie Kolumb.
W tej historycznej rozmowie brał udział Dr. Manuel Rosa- autor tego spektaklu, w którym
chodziło o to, aby pokazać, że Krzysztof Kolumb jest synem polskiego króla Władysława III, który nie zginął w bitwie pod Warną. Kolumb wypowiedział się w tej inscenizacji, że to miał być ściśle skrywany fakt i do końca miało pozostać tajemnicą, kto jest jego ojcem.

Zapis tej bardzo edukacyjnej rozmowy znajdziecie poniżej. Zachecamy do porzeczytania! 

Chiwila wzruszeń!

Po tymm spektaklu z historii na scenie pojawiła się Iwetta Szubert, członkini komitetu organizacyjnego balu. Zaprosiła Jurka Majcherczyka, jego żonę Małgorzatę i trzech synów: Pawła, Michała i Piotra.
– Ten bal to świetne wydarzenie, na którym możemy bawić się i poznawać wspaniałych ludzi, których pan zaprasza. Chcę serdecznie Panu Jurkowi podziękować za to, że możemy tu być już po raz 26. Podziękowania należą się również dla pani Małgorzaty. Powiedzmy im wszyscy razem dziękuję i… duże brawa. Dziękujemy też synom, którzy ich wspierają – powiedziała bardzo emocjonalnie Iwetta Szubert.
– Ja tego wszystkiego nie zrobiłbym bez mojej żony Małgorzaty – stwierdził wzruszony Jurek Majcherczyk.

Tort na 28 lecie założenia Polonijnego Klubu Podróżnika

Wielką atrakcją był tort. Został on przygotowany z okazji 28. rocznicy powstania Polonijnego Klubu Podróżnika – i taki był na nim napis. Wiele osób zostało poproszonych do wspólnego zdmuchnięcia świec. Było to bardzo emocjonujące i piękne. A wkilka minut pózniej cały tort ale już w kawałkach znalazł się na stołach przed goścmi balu. Smakował znakomicie.

Chwila wspomnien – Rafał spiewa ze Zbyszkiem Wodeckim

Zaraz po tym Rafał Brzozowski dał kolejny świetny koncert. Kiedy zaczął śpiewać utwór „Zacznij od Bacha”, który skomponował i wykonywał Zbigniew Wodecki, na ekranie pojawił się film. Zobaczyliśmy Rafała, który śpiewa ten utwór ze Zbigniewem Wodeckim. Kiedy na ekranie pojawił się film pokazujący Wojciecha Gąsowskiego, który śpiewa „Gdzie się podziały tamte prywatki”, Rafał stał na scenie i śpiewał razem z nim. Przypomniał też piosenki Maryli Rodowicz, Czerwonych Gitar i Skaldów.Tymi pięknymi utworami pożegnał się z uczestnikami balu.

Goście balu puszczani z …torbami

Zgodnie wieloletnią tradycją, wszyscy uczestnicy balu opuszczali Royal Manor… z torbami. Po prostu przy wyjściu otrzymywali torby firmowe BACIK pełne smacznych polskich produktów, kalendarze na rok 2024 wydane przez PSFCU i broszury z informacjami o tym, jak np. korzystać z propozycji PLL LOT, oferty wycieczek z biurem Classic Travel oraz ulotki innych polonijnych biznesów, które wspierały Bal.
Już teraz zapraszamy na 27 Bal Podróżnika który planowany jest na sobotę 8 lutego 2025 roku.

Relacje medialne z 26 Balu Podróznika

Foto relacje z Balu Podróżnika można znaleźć na stronie FB https://www.facebook.com/PolonijnyKlubPodroznika

oraz w relacjach preasowych:
Nowego Dziennika, Białego Orła i Gwiazdy Polarnej.
Serdecznie zapraszamy do ich lektury.